Naše prodejna je od 22. 10. otevřená pouze pro výdej objednávek. Poradenství stále poskytujeme telefonicky a na [email protected]. Nákup online probíhá beze změn.

Máte kašel, jste často nemocní nebo vás trápí alergie? Řešením těchto problémů může být pořízení čističky vzduchu. Čistička vzduchu pomáhá odstraňovat z ovzduší pyl, prach a další nečistoty, které zbytečně dráždí náš organismus. Ale jak vybrat čističku vzduchu tak, aby vyhovovala naším potřebám? Právě na to jsme se, jako nezávislý prodejce s dlouholetou zkušeností, zaměřili v tomto článku.

Abychom čističku vzduchu vybrali správně, potřebujeme si ujasnit dvě základní věci. Pojďme se na ně podívat.

Pro koho čističku vzduchu kupujeme?

Účel nákupu je u čističky naprosto zásadní. Podle účelu vybereme vhodné filtry, které budou plnit to, co od čističky očekáváme. Jak tedy tato informace ovlivní výběr?

Jak vybrat čističku vzduchu pro alergiky

Základní informací je, že by u alergiků měla čistička přefiltrovat vzduch v místnosti minimálně 3x za hodinu. V praxi je tedy nutné vzduchový výkon čističky vydělit třemi.

Praktický příklad: Pokoj, ve kterém spí syn, má objem 55m3. V nabídce čističek vzduchu pro alergiky budeme vybírat jen z čističek, které mají výkon vyšší než 165 m3/h.

Dalším důležitým kritériem jsou filtry. Čistička by v tomto případě měla bezpodmínečně obsahovat filtr HEPA. HEPA filtr odstraňuje ze vzduchu roztoče, spóry, plísně, pyly, úlomky zvířecích chlupů a další alergeny o velikosti až 0,3 mikronu s technicky garantovanou účinností 99,97%.

Jak vybrat čističku vzduchu pro kuřáky

Při nákupu čističky vzduchu do prostoru, kde se kouří, je důležité primárně odstranění zápachu z ovzduší. S tímto problémem si nejlépe poradí ozonový generátor. Tento přístroj je velmi účinný, pokud chcete dostat cigaretový zápach ze stěn, nebo se vám například vylije něco v domácnosti a zápachu se nemůžete zbavit.

Ozon může ve větším množství negativně působit na naše zdraví. A přestože ničením zápachu a dalších škodlivých látek zreaguje a neblahé působení na zdraví je nepravděpodobné, může se někdo těchto vlivů obávat. V takovém případě doporučujeme čističky vzduchu.

Čistička vzduchu by pro tyto účely měla mít uhlíkový filtr a ionizátor (PlasmaWave u čističek Winix). Výběrem ze sekce čističky vzduchu proti cigaretovému kouři a pachům, rozhodně neuděláte chybu. Jen je důležité myslet na to, že má čistička vzduch v místnosti obměnit 2x za hodinu. Proto je nutné vzduchový výkon dělit dvěma.

Co dále zvážit?

Na prodejně se setkáváme se zákazníky, kteří si myslí, že potřebují čističku vzduchu, když mají podrážděné dýchací cesty. Často se však stává, že mají doma suchý, dráždivý vzduch a potřebují spíše zvlhčovač. Tento problém je obzvláště během topné sezóny.

V takovém případě doporučujeme vybírat z čističek vzduchu s funkcí zvlhčování nebo zvlhčovače s plnohodnotným filtrem HEPA, což jsou z naší nabídky Airbi MAXIMUM a Winix AW-600, tyto modely mají také uhlíkový filtr a ionizátor.

Modely Airbi MAXIMUM a WINIX AW-600 nedoporučujeme do místností nadměrných rozměrů a domácností s alergiky.

Zda máte doma suchý vzduch zjistíte velmi jednoduše, stačí si opatřit vlhkoměr, který naměří relativní vlhkost vzduchu v dané místnosti. Ideální vlhkost je 50 % relativní vlhkosti vzduchu, pod 45 % doporučujeme přemýšlet nad čističkou s funkcí zvlhčování či zvlhčovačem samotným. Nad 70 % vznikají v místnosti plísně, které sama čistička neodstraní, je nutné na místa použít Savo, znovu vymalovat, místnost odvlhčit vhodným vysoušečem a poté (případně současně) umístit čističku vzduchu.

Jak velký je prostor?

Jak pracovat s velikostí místnosti, jsme si vlastně vysvětlili v předchozích odstavcích. Nicméně opakování je matka moudrosti. Záleží na tom, pro koho přístroj potřebujeme. Alergikovi musí čistička přefiltrovat vzduch v místnosti 3x za hodinu, což znamená, že potřebujeme čističku se vzduchovým výkon 3x větším, než je objem místnosti.

Domácnosti, které alergie netrápí, si vystačí s čističkou s dvojnásobným vzduchovým výkonem.

Filtry

Jedním z klíčových parametrů při výběru čističky, jsou filtry. Informace o některých filtrech jsme uvedli na začátku článku, ale pro kompletnost je zmíníme všechny dohromady.

Filtrů do čističek není málo, každý slouží k něčemu jinému a čističky je často kombinují. Zde si vyjmenujeme základní filtry a další části, o kterých je dobré mít při výběru povědomí.

HEPA filtr

Tento filtr má jako jediný technicky garantovanou účinnost 99,97 %. Zachytává velmi malé částice - až 0,3 mikronu. Čistí vzduch od pylu či úlomky zvířecích chlupů a je velmi důležitý při koupi čističky pro alergiky a astmatiky.

Uhlíkový filtr

Často používaný je také filtr uhlíkový. Ten si velmi dobře rozumí s HEPA filtrem a slouží k odfiltrování pachů ze vzduchu.

Prachový předfiltr

Filtr, který zachytí větší prachové částice než HEPA filtr a zároveň ho chrání před zanesením. Čističky s prachovým předfiltrem a HEPA filtrem jsou vhodné do prašných lokalit a domácností, kde je nutné často utírat prach.

Elektrostatické filtry

Elektrostatické filtry na bázi magnetismu nedoporučujeme. Jedná se o filtry které čistí, pokud nemají ventilátor, jen vzduch v bezprostředním okolí a ještě s nižší účinností. Výhodou těchto filtrů je, že se nemusí měnit, ovšem čističky, které tyto filtry obsahují, mají většinou i další filtry, u kterých se výměně nevyhneme. Proto zákazníkům doporučujeme raději čističky s HEPA filtrem, který má garantovanou účinnost.

UV lampa

Ultrafialové záření pomáhá sterilizovat vzduch od bakterií a virů. UV lampa je uzavřená vně čističky, proto se nemusíme bát, že by mělo její záření nějaké negativní účinky na naše zdraví. Subjektivně si myslíme, že UV lampa není nejlepší volba. Organismus by přeci jen měl být vystaven určitému množství bakterií a škodlivých látek, aby se rozvíjela obranyschopnost.

Ionizátor (PlasmaWave)

Pozitivní vliv na naše zdraví má generátor záporných iontů, ionizátor. Jedná se o přístroj, který urychluje shlukování prachových částic a sedimentaci, čímž zvyšuje výkonnost čističek. Záporné ionty také snižují únavu, stres a mají příznivý vliv na dýchací cesty. Ovšem pozor na silné ionizátory, které mohou způsobovat bolest hlavy - ty však v čističkách s HEPA filtry zpravidla nenajdeme.

Stále si nevíte rady? Rádi poradíme!

Právě jsme vám předali řadu informací, které jsou třeba pro správný výběr čističky. Víme, že je jich velké množství a není snadné je všechny rychle vstřebat. Právě to nás dovedlo k nápadu vytvořit průvodce výběrem čističky vzduchu. Zadejte do něj potřebné informace a ukáže vám produkty, které na míru padnou vaším potřebám.


Hodnocení zákazníků
761 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost
01/11/2020
Oveřený zákazník
100 %

Naprosto bezproblémový obchod! Skvělá komunikace se zákazníkem, příjemní lidé a rychlé odeslání zboží! Čističku jsem měla doma druhý pracovní den. Doporučuji!! :)