Jak vybrat čističku vzduchu? Provedeme vás krok za krokem!

Máte kašel, jste často nemocní nebo vás trápí alergie? Řešením těchto problémů může být pořízení čističky vzduchu. Toto zařízení pomáhá z ovzduší odstraňovat pyl, prach a další nečistoty, které zbytečně dráždí náš organismus. Ale jak vybrat čističku vzduchu tak, aby skutečně vyhovovala našim potřebám? 
 
Právě na to jsme se, jakožto nezávislý prodejce s dlouholetou zkušeností, zaměřili v tomto článku. Abyste skutečně věděli, jakou čističku vzduchu do vaší domácnosti potřebujete, musíte si nejprve ujasnit několik důležitých věcí - jaké to jsou?
 

1. Do jak velkého prostoru čističku kupujete?

 
V první řadě je při výběru nutné vědět, v jak velké místnosti bude domácí čistička vzduchu pracovat. K velikosti místnosti se budeme vracet i v dalších krocích, proto je dobré si toto kritérium ujasnit již na začátku. Pomůže vám totiž určit minimální potřebný výkon. 
 
Větší vzduchový výkon ničemu samozřejmě nevadí - spíše je tomu  naopak. Filtrace bude probíhat rychleji a efektivněji. Velikost místnosti je dobré znát v metrech kubických a zjistíme jej jednoduchým propočtem A x B x C. 
 
 

2. Pro koho je čistička vzduchu určená?

 
Účel nákupu je u čističky naprosto zásadní. Bez účelu se nám totiž jen těžko podaří vybrat vhodné filtry a další parametry a funkce, díky kterým bude čistička skutečně plnit to, co od ní očekáváme. Jak tedy tato informace ovlivní výběr?
 

Pro alergiky a astmatiky

 
Základní informací je, že čistička vzduchu pro alergiky by měla být schopná přefiltrovat vzduch v místnosti minimálně třikrát za hodinu. V praxi je tedy nutné vzduchový výkon čističky vydělit třemi.
 
Praktický příklad: Pokoj, ve kterém spí syn, má objem 55 m3. V nabídce čističek vzduchu pro alergiky budeme vybírat jen z čističek, které mají výkon vyšší než 165 m3 / h.
 
Dalším důležitým kritériem jsou filtry. Čistička vzduchu pro astmatiky a alergiky by měla bezpodmínečně obsahovat HEPA filtr. Ten totiž odstraňuje ze vzduchu roztoče, spóry, plísně, pyly, úlomky zvířecích chlupů a další alergeny o velikosti až 0,3 mikronu s technicky garantovanou účinností 99,97 %. Vhodnou čističkou do větších prostor s účinným HEPA filtrem je například čistička Coway Storm.
 
 

Pro kuřáky a eliminaci pachů

 
Při nákupu čističky vzduchu do prostoru, kde se kouří, je důležité primárně odstranění zápachu z ovzduší. S tímto problémem si nejlépe poradí ozonový generátor. Tento přístroj je velmi účinný, pokud chcete dostat cigaretový zápach ze stěn, nebo se vám například vylije něco v domácnosti a zápachu se nemůžete zbavit. 
 
Jestliže chcete ozonový generátor na jednorázové použití, můžete si ho u nás i zapůjčit.
 
Ozon může ve větším množství negativně působit na naše zdraví. A přestože ničením zápachu a dalších škodlivých látek zreaguje a neblahé působení na zdraví je nepravděpodobné, může se někdo těchto vlivů obávat. Pro takové případy bude nejlepší čistička vzduchu.
 
Když dojde na odstranění zápachů, tak je nejlepší volbou čistička vzduchu s ionizátorem a uhlíkovým filtrem. Příkladem je Winix Zero a další modely této značky, kde se ionizátor označuje jako funkce PlasmaWave. Výběrem ze sekce čističky vzduchu proti cigaretovému kouři a pachům však rozhodně neuděláte chybu. 
 
Jen je důležité myslet na to, že má čistička vzduch v místnosti obměnit dvakrát za hodinu. Proto je nutné vzduchový výkon dělit dvěma, a to způsobem, jaký jsme uvedli v příkladu u čističek pro alergiky. Vhodný je granulový uhlíkový filtr, kterým je vybavená například čistička Olimpia Splendid Aura Di.

Pro běžné čištění a snížení prašnosti

 
Jestliže nemáte žádné speciální požadavky a jde vám pouze o to, abyste doma dýchali čistý vzduch, postačí vám základní filtrace, která se v testech čističek vzduchu ukazuje jako účinná. Sem spadá především předfiltr na větší částice jako prach nebo chlupy, HEPA filtr na mikroprach a malé částice, uhlíkový filtr k pohlcování pachů a ionizátor.
 
Čistička by měla být schopná vzduch místnosti pročistit alespoň dvakrát za hodinu, aby dokázala zachytit maximální množství poletujících nečistot. Znamená to tedy, že by měl být vzduchový výkon alespoň dvojnásobný oproti objemu místnosti. Samozřejmě však platí, že čím vyšší výkon, tím lépe. Velkým vzduchovým výkonem a systémem dvojího nasávání pro lepší cirkulaci vzduchu disponuje čistička Coway AirMega
 

Pro eliminaci bakterií a chemických látek

 
Schopnost čističky vzduchu pohlcovat viry a bakterie se přímou úměrou odvíjí od toho, kolik má stupňů filtrace. Více filtrů pochopitelně zachytí více nečistot a tím pádem zbaví vzduch většího množství virů a bakterií. Nejvhodnější variantou je v tomto případě zařízení Rohnson R-9600 PURE AIR, které disponuje následujícími filtry:
 
 1. Předfiltr - brání největším nečistotám ve vstupu do filtračního systému přístroje
 2. Katalytický filtr - rozkládá čpavek, benzen a jiné nebezpečné látky nacházející se v ovzduší
 3. Formaldehydový filtr - v součinnosti s katalytickým filtrem rozkládá i ty nejmenší částice toxických látek jako je například formaldehyd
 4. Antibakteriální filtr - likviduje bakterie, pohlcuje vlhkost a tím zabraňuje vzniku plísní
 5. HEPA filtr - má schopnost zachycovat částice s průměrem 0,3 mikronů s účinností více jak 99,9 %
 6. UV lampa - ultrafialové záření na vlnové délce 365 mm likviduje mikroorganismy obsažené ve vzduchu
 7. Ionizátor - vytváří velké množství iontů se záporným nábojem a díky tomu zůstává vzduch vždy čerstvý
 
 

3. Chcete vzduch také zvlhčovat?

 
Na prodejně se setkáváme se zákazníky, kteří si myslí, že potřebují čističku vzduchu, když mají podrážděné dýchací cesty. Často se však stává, že mají doma suchý, dráždivý vzduch a potřebují spíše zvlhčovač. Tento problém nastává obzvláště během topné sezóny.
 
V takovém případě doporučujeme vybírat z čističek vzduchu s funkcí zvlhčování nebo zvlhčovače s plnohodnotným filtrem HEPA, což jsou z naší nabídky Airbi MAXIMUM a Winix AW-600, tyto modely mají také uhlíkový filtr a ionizátor.
 
Modely Airbi MAXIMUM a WINIX AW-600 nedoporučujeme do místností nadměrných rozměrů a domácností s alergiky.
 

Jak změřit vlhkost vzduchu v bytě?

 
Zda máte doma suchý vzduch zjistíte velmi jednoduše, stačí si opatřit vlhkoměr, který měří relativní vlhkost vzduchu v dané místnosti. Ideální vlhkost je 50 % relativní vlhkosti vzduchu, pod 45 % doporučujeme přemýšlet nad čističkou s funkcí zvlhčování či zvlhčovačem samotným.
 
Nad 70 % vznikají v místnosti plísně, které sama čistička neodstraní. Na taková místa je nutné použít Savo, znovu vymalovat, místnost odvlhčit vhodným vysoušečem a poté do ní umístit čističku vzduchu.
 

4. Jak je pro vás důležitý tichý chod?

 
Často panují o čističkách vzduchu diskuze související s jejich hlučností. Jestliže plánujete jednotku umístit do místnosti, ve které odpočíváte nebo spíte, určitě je vhodné vybrat čističku s vyšším výkonem. Čím větší vzduchový výkon totiž vybereme, tím spíše bude zařízené schopné běžet na nízký režim při zachování efektivity - díky tomu vás nebude rušit při spánku ani jiných aktivitách.
 

5. Počítejte s tím, že filtry je třeba udržovat

 
Filtry mají životnost zhruba 9 – 12 měsíců a je potřeba počítat s jejich výměnou či údržbou. Pokud jde o čističku pro alergika, je vhodné filtry měnit vždy nejdéle po roce. Pokud se jedná o čističku pro běžné čištění, lze vybrat takovou, která disponuje omyvatelným filtrem. Po každém omytí se ale snižuje efektivita, proto se i zde doporučuje filtry vyčistit maximálně dvakrát. 
 
Vhodný postup pro čištění: vysátí vysavačem a následné propláchnutí vodou. Do čističky se filtry musí vkládat suché.
 
 

6. Jaké další funkce jsou pro vás zajímavé?

 
Kromě základních parametrů a filtrů čističky nabízejí i další zajímavé možnosti a funkce, které vám výrazně zpříjemní jejich používání, a proto se o nich rozhodně vyplatí vědět. Mezi takové funkce patří například:
 • senzor kvality vzduchu - například prachový senzor nebo senzor těkavých látek
 • digitální displej s ukazatelem množství částic ve vzduchu - disponuje jím například model Olimpia Splendid Aura Di
 • časovač pro vypnutí 
 • noční režim - sníží se výkon a zhasne se displej a diody
 • ovládání přes aplikaci - touto funkcí je vybavena například čistička Duux Tube
 • dětská pojistka
 

Filtry jako samostatná kapitola

 
Jedním z klíčových parametrů při výběru čističky, jsou filtry. Filtrů do čističek není málo, každý slouží k něčemu jinému a čističky je často kombinují. Stručné informace o některých filtrech jsme již uvedli v souvislosti s čističkou Airbi Spring, ale abyste měli vše hezky ucelené, raději je zmíníme všechny dohromady.
 

HEPA filtr

 
Tento filtr má jako jediný technicky garantovanou účinnost 99,97 %. Zachytává velmi malé částice - až 0,3 mikronu. Čistí vzduch od pylu či úlomky zvířecích chlupů a je velmi důležitý při koupi čističky pro alergiky a astmatiky.
 

Uhlíkový filtr

 
Často používaný je také filtr uhlíkový, který si velmi dobře rozumí s HEPA filtrem a slouží k odfiltrování pachů ze vzduchu. Když trochu zapátráte, zjistíte, že s tímto vybavením mívají čističky vzduchu recenze velmi dobré.
 

Prachový předfiltr

 
Zachytí větší prachové částice než HEPA filtr a zároveň ho chrání před zanesením. Čističky s prachovým předfiltrem a HEPA filtrem jsou vhodné do prašných lokalit a domácností, kde je nutné často utírat prach.
 

Elektrostatické filtry

 
Elektrostatické filtry na bázi magnetismu nedoporučujeme. Jedná se o filtry které čistí, pokud nemají ventilátor, jen vzduch v bezprostředním okolí a ještě s nižší účinností. Výhodou těchto filtrů je, že se nemusí měnit, ovšem čističky, které tyto filtry obsahují, mají většinou i další filtry, u kterých se výměně nevyhneme. Proto zákazníkům doporučujeme raději čističky s HEPA filtrem, který má garantovanou účinnost.
 

UV lampa

 
Ultrafialové záření pomáhá sterilizovat vzduch od bakterií a virů. UV lampa je uzavřená vně čističky, proto se nemusíme bát, že by mělo její záření nějaké negativní účinky na naše zdraví. 
 

Ionizátor (PlasmaWave)

 
Pozitivní vliv na naše zdraví má generátor záporných iontů neboli ionizátor. Jedná se o přístroj, který urychluje shlukování prachových částic a sedimentaci, čímž zvyšuje výkonnost čističek. Záporné ionty také snižují únavu, stres a mají příznivý vliv na dýchací cesty. Ovšem pozor na silné ionizátory, které mohou způsobovat bolest hlavy - ty však v čističkách s HEPA filtry zpravidla nenajdeme.
 

Stále si nevíte rady? Rádi poradíme!

 
Právě jsme vám předali řadu informací, které jsou třeba pro správný výběr čističky. Víme, že je jich velké množství a není snadné je všechny rychle vstřebat. Právě to nás dovedlo k nápadu vytvořit průvodce výběrem čističky vzduchu. Zadejte do něj potřebné informace a ukáže vám produkty, které na míru padnou vašim potřebám.
 
 
Máte raději přímou komunikaci s odborníkem? Zavolejte nám na 608 510 550, jsme k dispozici každý den od 10:00 do 18:00 hodin. Těšíme se na vás také na pobočce v Praze.
Webdesign Next Vision