Vážení zákazníci, kamenná provozovna v Praze je již otevřena a jsou opět možné osobní konzultace.

Plíseň v bytě - jaký má vliv na zdraví?

Plíseň v bytě představuje nezvaného hosta, o jehož společnost nikdo z nás nestojí. Nejen, že způsobuje nepěkné zbarvení zdí, ale svým spoluobyvatelům může přivodit celou řadu zdravotních problémů. Není tedy třeba vysvětlovat, že je nutné s ní co nejdříve zatočit.
 
Plíseň se nejčastěji vyskytuje na teplých a vlhkých místech - vlhkost v bytě by proto nikdy neměla přesahovat 60 %. Nejvíce se jí daří v kuchyni a koupelně, kde se nadměrná vlhkost přirozeně vyskytuje, a tak tu má plíseň pro život naprosto ideální podmínky.
 
Nejčastěji na ni narazíte ve vlhkých rozích oken, které se hůře čistí, ale může být také kdekoliv na zdi, ve spárách mezi dlaždicemi, ale třeba i na nábytku a dalších površích. Nejlépe se jí žije v místech, kde špatně cirkuluje vzduch.
 
Plísně jsou nejvíce škodlivé pro děti, starší jedince a osoby se špatným imunitním systémem. Avšak i zdravý dospělý člověk by se před nimi měl mít na pozoru, protože i jemu mohou tyto houby přivodit zdravotní potíže.
 
Neškodí však pouze lidem, ale zároveň také poškozují povrch, na kterém se vyskytují. Kromě toho s sebou také přinášejí nepříjemný zatuchlý zápach, který vám pobyt doma výrazně znepříjemní.
 

Jaké mají plísně v těle příznaky?

 
Plísně patří mezi silné alergeny, které se pomocí svých spor dostávají do vzduchu, který dýcháme. Mezi nejčastější zdravotní problémy, které vyvolávají, patří bezesporu alergie na plíseň v bytě, jenž se projevuje alergickou rýmou a kýcháním. Může způsobovat také kašel, zánět spojivek, únavu, atopický ekzém nebo kopřivku, bolest hlavy či břicha a dokonce může vést až k onemocnění astmatem.
 
Tyto záludné houby proto není radno podceňovat a hned, jak objevíte malý “chlupatý” kousek zdi, nelítostně se jej zbavte. Plísně se totiž velmi rychle množí, takže by za pár dní mohly zaneřádit celou místnost i zbytek vašeho bytu. Jejich likvidace by pak byla mnohem náročnější.
 
Míra způsobených obtíží závisí na délce výskytu plísní v bytě, stavu vašeho imunitního systému a také na druhu plísně. V bytě se nejčastěji objevují tyto druhy:
  • Penicillium - štětičkovec
  • Mucor - plíseň hlavičková
  • Alternaria - černá plíseň
  • Aspergillus - kropidlák
 

Jak se plísně zbavit?

 
Plísně v bytě se dá naštěstí relativně snadno zbavit. Jakmile ji někde uvidíte, použijte speciální protiplísňový přípravek, který ji spolehlivě odstraní. Využít můžete také parazitickou chytrou houbu - Pythium oligandrum, která se živí jinými houbami a pro člověka a zvířata je naprosto neškodná.
 
Pokud nechcete používat chemické prostředky, vyzkoušejte babské rady na plíseň v bytě, které jsou známé už po staletí. Zkuste kuchyňskou sůl, hořčičná semínka, bílý ocet nebo sodu a uvidíte, že i díky těmto běžným pomocníkům bude plíseň mizet.
 
V boji s plísní je však nejdůležitější prevence. Pokud budete dodržovat základní zásady, výrazně snížíte riziko, že se vám doma objeví. Nejdůležitější je správné větrání - přes zimu je doporučeno větrat krátce a intenzivně, kdežto přes léto můžete mít otevřená okna klidně celé dny.
 
Mezi další preventivní opatření patří omezení sušení prádla v bytě, mezi zdí a nábytkem nechte přibližně pěti centimetrovou mezeru, při vaření zapínejte digestoř a zakrývejte hrnce pokličkami, pravidelně umývejte lednici a v koupelně také vanu a sprchový kout.
 
 

Pomocník jménem čistička vzduchu

 
Užitečným pomocníkem je také čistička vzduchu, která ze vzduchu spolehlivě odstraní veškeré spory plísní, takže doma konečně budete dýchat čistý vzduch. 
 
Účinnou čističku vzduchu poznáte díky tomu, že obsahuje HEPA filtr, který je pro boj s plísní naprosto nezbytný. Také je však důležité, aby měla dostatečně velký výkon a na vyčištění vzduchu v celé místnosti bez problému stačila.
 
Webdesign Next Vision