Vdechujte vzduch bez škodlivých látek díky čističkám vzduchu

V poslední době se hodně rozmáhá zdravý životní styl, který praktikuje stále čím dál více lidí. S tím souvisí i vdechování čistšího vzduchu, který je očištěn od různých částic, jako je prach, bakterie a jiné mikroorganismy. Právě k tomu dopomáhají čističky vzduchu.

Ty jsou vhodné téměř do všech prostorů, které běžně využíváme. Ať již se jedná o domácnost či kancelář. Každopádně své místo by měly mít i v různých zdravotnických zařízeních, školách a podobně.  Celkově jsou velice prospěšné v těch místech, kde se buď kouří, nebo se v nich pravidelně vyskytují děti a astmatici.

Jak čističky fungují?

čističkách vzduchu se nachází soustava filtrů, které fungují na tom principu, že vsají vzduch v místnosti a po recyklaci, kdy z něj zachytí škodlivé látky, jako je prach či různé bakterie, jej vrátí vyčištěný zpět. Tento proces je účinný pouze v uzavřených místnostech, tudíž jestli budete mít zapnutou čističku a u toho bude neustále otevřené okno, potřebného efektu se nedočkáte a zbytečně budete plýtvat energiemi a opotřebovávat filtry.

K tomu, aby čistička správně fungovala je také zapotřebí pořídit takový typ, který bude mít dostatečný vzduchový výkon. Ten by měl být alespoň dvojnásobný oproti objemu místnosti. Pro alergiky by poté měl být vzduchový výkon ještě účinnější a to alespoň tak, aby byl 3x vyšší než celkový objem místnosti.

Jaké můžeme použít filtrační systémy?

winix čistička vzduchuJeště zůstaňme u čističek vzduchu, které jsou nejlepším řešením právě pro alergiky. Ty, stejně jako další typy, by měly kromě správného vzduchového výkonu také obsahovat takzvaný HEPA filtr, jehož účinky jsou téměř 100%. HEPA filtr tak zachycuje téměř veškeré látky, které jsou větší než 0,3 mikronu. Mimo prachu tak vzduch zbaví i různých virů, smogu a podobně.

Jestliže jste kuřáci, tak proti kouři a zápachu jsou určeny uhlíkové filtry. Ty fungují mnohdy ve společné kombinaci s HEPA filtry a jsou vhodné pro zachycování miniaturních částic, které by klasická mechanická filtrace nezachytila. Uhlíkové filtry tak dokážou zbavit místnost zápachu z kuchyňských výparů či kouře z cigaret. Celkově tyto filtrace v čističkách vzduchu obsahují ty nejmodernější technologie, díky kterým je jejich funkce poměrně jednoduchá, ovšem velmi účinná.

Velmi výkonná je například čistička Winix U450, která disponuje výkonem 492 m3/h a hodí se tak do prostorů, jenž mají objem až 200m3. Tato čistička má pětistupňový systém filtrace a spoustu dalších doplňků, které vám zpříjemní její užívání. Životnost HEPA, prachového a uhlíkového filtru je až 12 měsíců.

Tento typ čističky má poté více funkcí a je tak určen nejen pro alergiky, ale také například pro kuřáky. Za kvalitu si je však potřeba připlatit a Winix U450 vás vyjde na 11 990,- Kč.

Vypořádejte se bakteriemi díky antibakteriálním filtrům nebo UV lampě

To však samozřejmě nejsou jediné technologie, které jsou určeny k vyčištění vzduchu v místnosti. Kromě nich lze použít také ultrafialové záření, které vychází z UV lampy. Tato metoda je velice účinná a to v boji s různými viry, plísněmi či bakteriemi. UV lampa má v čističce nepostradatelnou funkci a to, že umožňuje aktivaci nano-fotokatalyzátorových filtrů. Její umístění je právě uvnitř konstrukce čističky a stejně jako jiné filtrace je i tento typ závislý na vzduchovém výkonu čističky.

winix 150 čističkaDalší prověřenou metodou jak zbavit prostředí místnosti bakterií, je použití antibakteriálních filtrů. V nich se nachází nanočástice stříbra, což je velice účinná látka pro zachytávání bakterií. Antibakteriální látky se pak velice často objevují v kombinaci s uhlíkovými vlákny. Díky těmto filtrům zabráníte tomu, aby se bakterie šířily volně vzduchem, čímž výrazně minimalizujete riziko infikování se chřipkou.

Nejprodávanější čističkou v této kategorii je poté Winix P150. Tato čistička se hodí spíše do menších prostorů, které nepřesahují objem 80m3. U čističky je automatický provoz a vy jí tak nebudete muset neustále nastavovat podle aktuální potřeby. Winix P150 disponuje také čtyř-stupňovým systémem filtrace a na své fungování spotřebuje velmi nízké náklady. Za pořízení této čističky poté dáte 5990,- Kč.

Zásluhou ionizátoru budete svěží

Jako poslední ještě zmíníme ionizátor, jenž vytváří ve vašich domácnostech či kancelářích velice svěží prostředí. Díky tomu se budete cítit více v kondici, nebudete pociťovat únavu a váš psychický stav bude celkově na velice dobré úrovni. Ionizátor funguje na tom principu, že generuje záporné ionty, které urychlují usazování a shlukování prachových částic, čímž de facto zvyšují efektivitu mechanických čističek.

Ionizátory jsou určeny také pro lidi, kteří trpí vysokým tlakem, který pomáhají snižovat. Každopádně všeho moc škodí a v tomto případě to platí doslova. Jestliže budete používat příliš silný ionizátor, může to mít naopak negativní důsledky, jež se projeví například bolestí hlavy. Je to proto, že vedlejším efektem tohoto zařízení je ozón, který ve větší míře škodí. Účinnost takovéto čističky může dosahovat až k hodnotě 93% a to dle úrovně znečištění vzduchu. Navíc je možné nastavit výkon čističky mezi různými výkonnostními stupni, podle aktuální potřeby.

Čističky mají různé doplňky, které vyřeší mnoho věcí za vás

V čističkách vzduchu by se poté měly nacházet také prachové předfiltry. Jejich funkce je taková, že právě ony zachytí největší prachové částice, před nimiž ochrání citlivější vrstvy filtrací. Výhodou těchto předfiltrů je, že je můžete vyprat v pračce a použít opětovně.

Kvalitnější čističky též fungují na automatický provoz, neboť jsou v nich, dle účelu, zabudované prachové či pachové senzory. V čističkách vzduchu též může být zabudována automatická kontrola filtračních systémů, která vás vždy upozorní, kdy bude filtry potřeba vyměnit. Dále je též možnost ztlumení světla čističky dle okolního prostředí, aby vás například nerušilo při spaní. Samozřejmě je i plno dalších doplňků, které čističky vzduchu mohou vlastnit.

Multifunkční čističky

airbi pureTéž je možnost pořídit multifunkční čističku, která bude vykonávat více potřebných funkcí. Jednou z takovýchto čističek je třeba Airbi Pure. Ta má vše potřebné a uspokojí širší spektrum uživatelů. Tato čistička má vícestupňový systém filtrace a její vzduchový výkon dosahuje až k 365 m3/h.

Jediná údržba, kterou budete muset pravidelně provádět, je výměna vzduchový filtrů. Jinak čistička Airbi Pure funguje zcela automaticky. Navíc na to, že je potřeba něco udělat, vás čistička také sama upozorní. Tento výrobek poté plně funguje v prostředí, které má maximální objem 180m3. Na tuto čističku si připravte necelých 10 000,- Kč, ovšem jedná se o investici, která se vám do budoucna vyplatí.

Jak je to s cenou?

Cenová nabídka čističek vzduchu je velice relevantní. Minimální hranice se pohybuje okolo 3 000,- Kč, maximální částka poté může být klidně i vice jak čtyřnásobně vyšší. Při určování ceny záleží na mnoha faktorech, jako je kvalita jednotlivého produktu, co vše umí a tak dále. Každopádně čím více bonusových doplňků bude výrobek mít, tím vyjde dráže.

Webdesign Next Vision
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     OK   Další informace