Některé čističky vzduchu jsou založeny na aktivní filtraci vzduchu. To znamená, že generují záporné ionty a ozón do ovzduší, a tím přispívají k jeho kvalitě. Těmito funkcemi také disponují některé zvlhčovače vzduchu. Je dobré těmto funkcím porozumět ještě před nákupem vybraného přístroje.

Ionizace vzduchu

Ionizace vzduchu spočívá v generování záporných vzdušných iontů elektrostatickým výbojem. Zatímco ve volné přírodě se tyto ionty vyskytují ve vysokých koncentracích (vzduch po bouřce obsahuje až 100.000 iontů na cm³), v městských a industriálních oblastech klesá jejich koncentrace i pod 100 iontů na cm³. Vědecké studie prokázali, že lidský organizmus je náchylný k nízkým koncentracím záporných iontů a zároveň vysokým koncentracím škodlivých kladných iontů. Výzkumy prokázaly, že deficit v přirozené koncentraci záporných iontů souvisí depresivními stavybolestmi hlavy a dalšími zdravotními příznaky včetně chronických dýchacích problémů. Přirozeným zdrojem záporných iontů je tekoucí voda (např. vodopády) a stromy. Naopak moderní stavební materiály, utěsněná okna, běžící klimatizace, syntetické koberce, umělý nábytek, monitory, kopírky – to vše produkuje škodlivé kladné ionty.

Pro život v městských oblastech je tedy vhodné použít čističku vzduchu s funkcí ionizace. Je třeba však brát v potaz, že přirozeným produktem elektrostatického výboje je i ozón a všechny čističky založené na ionizátoru určitá množství ozónu emitují. Jak si povíme dále ozón není v nižších koncentracích jednoznačně škodlivým a má naopak dezinfekční účinky. Přesto ve vyšších koncentracích škodí dýchacím cestám. Proto je lepší používat takové čističky, které sice produkují větší množství záporných iontů, ale jejich filtrační systém nevyžaduje uvolňování vysokých koncentrací ozónu.

Žádné z obvykle nabízených čističek neprodukují více ozónu než je vyžadováno hygienickými normami, tj. více než 0,05 ppm, jak je to u některých čističek nabízených zejména na trhu v USA a v Číně. I tak doporučujeme čističky vzduchu, u kterých je ionizace vzduchu pouze funkcí doplňkovou a hlavním čistícím mechanismem jsou zde vzduchové filtry - zejména HEPA a uhlíkový vzduchový filtr. Ionizace totiž mj. pomáhá shlukování prachových a jiných částic, které se pak lépe zachytí na těchto jemných filtrech. Bez použití účinných filtrů se nečistoty místo v čističce zachytí v podobě prachu na nábytku a podlahách, čímž se znovu šíří do vzduchu při pohybu v místnosti.

ionizace vzduchu

Dezinfekční funkce ozónu

Strašákem při nákupu čističky vzduchu bývá možnost produkce ozónu. Ozón přitom není jednoznačně negativní složkou vzduchu. Přirozeně totiž působí dezinfekčně, když reaguje s organickým znečištěním. Produkce ozónu použijeme všude tam, kde potřebujeme dezinfikovat vzduch a snižovat přítomnost plísní, hub, bakterií a virů ve vzduchu. Některé generátory ozónu jsou určeny pro znečištěné prostory restauračních a potravinářských provozů, případně do ordinací lékařů, kde je potřeba dezinfikovat povrchy od bakterií a virů. Silné generátory ozónu jsou ovšem určeny k provozu mimo přítomnost lidí (po aplikaci se vyvětrá) např. pro čištění autopotahů od cigaretového kouře.

HEPA filtryDezinfekční účinek ozónu v nižších koncentracích může pomoci i v domácnosti. Proto některé přístroje ozón v povolených limitech uvolňují. U čističek vzduchu může být produkce přirozeným výsledkem elektrostatického výboje nebo doprovodným jevem při aktivaci UV lamp. Pokud koncentrace ozónu nestoupá nad limity určené hygienickými normami, nemusíme se ničeho obávat, v opačném případě může ale vystavení se nezdravé koncentraci ozónu nad 0,05 ppm znamenat rozvoj chronických onemocnění dýchacího ústrojí. Proto při výběru čističky je dobré předem promyslet, kde a jak bude generátor ozónu plnit svou funkci. Vždy je možné se ozónu zcela vyhnout použitím čističek s mechanickými filtry na bázi HEPA a aktivního uhlíku. Případně lze zvolit i čističky na vodní bázi (diskové zvlhčovače), které jsou přirozenějším řešením pro filtraci vzduchu v domácnosti.

Heureka
Hodnocení zákazníků
1467 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost

29/08/2023
Oveřený zákazník
100 %

Po mém objednání zboží byla obchodem VZDUŠIN ihned vystavena objednávka a předána dopravní firmě.Odvlhčovač vzduchu byl dodán další den v neporušeném obalu. Jsem velmi spokojen s jednáním a kvalitou toho obchodu.