Pokud si pokládáte otázku, jak vybrat mobilní klimatizaci do domu či bytu, jste na správném místě. Dali jsme dohromady ty nejzásadnější informace, které byste měli před koupí zohlednit. Podíváme se na funkce mobilních klimatizací, jejich požadavky či například normy, které by měla každá klimatizace splňovat. 

Účel klimatizace je každému jasný, a tak i malé dítě ví, že tento přístroj plní jednu důležitou funkci - ochlazuje vzduch v místnosti. Málokdo už ale ví, jak vlastně celý systém funguje, a že existují i jasně daná pravidla, která musí každá klimatizační jednotka, tedy i ta mobilní, splňovat. Mobilní klimatizace mají proti těm stacionárním zásadní výhodu - umožňují totiž snadný přesun do jakékoliv části vašeho interiéru.

Důležité funkce a vlastnosti klimatizace

Vzduchový výkon

Každá jednotka funguje na principu odvádění teplého vzduchu ven z místnosti, přičemž do ní naopak fouká vzduch studený. Tak dochází k celkovému ochlazování a jeho intenzita nezáleží pouze na chladícím výkonu, ale i na tom vzduchovém.

A právě to je první aspekt, na který bychom se měli při výběru zaměřit. V principu celá jednotka vytváří v místnosti podtlak - čím je tedy vzduchový výkon vyšší, tím více účinek klimatizace pocítíme.

Chladící výkon

Chladící výkon určuje, jak studený vzduch z klimatizace fouká. Obecně se jedná o veličinu, která nám udává tepelný tok zařízení potřebný k ochlazení vzduchu. Nejčastěji najdeme u zařízení chladící výkon vyjádřený v jednotkách kW nebo BTU. Abyste rychle vypočítali chladící výkon mobilní klimatizace, je možné použít jednoduchý vzorec: každý 1 metr krychlový vyžaduje chladící výkon o 30 wattech.

Náš průvodce výběrem mobilní klimatizace vám pomůže najít nejvhodnější klimatizaci pro vaše účely.

Odvod kondenzátu

Vedlejším produktem chlazení u každé klimatizace je kondenzát. Ten vzniká ochlazováním vzduchu a kondenzací vody, kterou je následně potřeba vyvést ven.. V dnešní době veskrze všechny mobilní klimatizace na trhu disponují automatickým odparníkem, kdy se mění skupenství vody na plynné a odchází společně s horkým vzduchem. 

Odvod kondenzátu pomocí čerpadla se tak již stává zastaralým a méně efektivním způsobem. Z tohoto důvodu v naší nabídce nenaleznete modely, které by fungovaly na základě tohoto principu.

vývod horkého vzduchu mobilní klimatizace

 

Dle našeho názoru tyto vlastnosti nejlépe kombinuje model Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi. Právě ten splní očekávání i náročnějších klientů, pro které je důležitý dobrý poměr mezi kvalitou a cenou. A jaké jsou klíčové vlastnosti tohoto produktu? 

 

 • Technologie BLUE AIR
 • Automatický výparník kondenzátu
 • SILENT SYSTÉM - chytrý systém na snížení hlučnosti klimatizace 
 • Samostatný odvlhčovač vzduchu
 • Ideální do prostorů o velikosti až 100 metrů krychlových

Podrobnější technické specifikace:

 • Chladící výkon: 2,9 kW (13000 BTU/h)
 • Odvlhčovací výkon: až 72 L/24h
 • Vzduchový výkon: 420 m3/h
 • hlučnost: 37 dB         

 

Alergici to mají ještě o něco složitější

Klimatizovaného prostředí si mohou komfortně užívat i alergici, je však potřeba více dbát na údržbu zařízení - pravidelně čistit prachový filtr, který je součástí každé klimatizační jednotky. Pro alergiky může být klimatizace přínosem ve vlhkých a teplých měsících, protože snižuje vzdušnou vlhkost a zabraňuje tak tvoření plísní a množení bakterií. 

Před delší odstávkou klimatizace je doporučeno jednotku důkladně prosušit a vypustit zbytkový kondenzát, abychom zabránili množení bakterií v prostoru odparníku a chladící mřížky. Stejně tak je vhodné danou jednotku pravidelně servisovat a čistit. Klimatizace také dobře funguje současně s kvalitní čističkou vzduchu.

Co tedy zohledňovat při vybírání mobilní klimatizace?

Při konkrétním výběru mobilní klimatizace se tedy zaměřte na již zmíněné výkony. Ty nejméně výkonné typy mají okolo 2 kW - ty bohatě stačí do menších místností, jejichž celkový objem se pohybuje okolo 60 metrů krychlových. Trochu výkonnější modely, a to ty s výkonem okolo 3 kW již bez problémů zvládnou udržet příjemnou teplotu v místnostech o 80 - 100 krychlových metrech (přičemž nebereme v potaz tepelné zisky). V případě nejasností je vždy na místě nákup konzultovat s odborníkem.

Takto škála mobilních klimatizací pokračuje, a to až k těm nejvýkonnějším, které disponují výkonem až 4,6 kW a tím pádem jsou určené pro místnosti až o 140 krychlových metrech (přičemž nebereme v potaz tepelné zisky). Všechny modely se navíc dají kombinovat s celou řadou funkcí, které samotný provoz velmi usnadní. Je možné využít například pohybové senzory a u nových modelů ovládání pomocí integrované WiFi. Můžete si tak nastavit časy provozu, případně si klimatizaci zprovoznit před příchodem domů a vracet se do příjemně vychlazené místnosti.

Tipy na atypické jednotky

Mobilní klimatizace Olimpia Splendid Compact je jedna z nejmenších a nejkompaktnějších mobilních klimatizací na trhu. Nenechte se však zmást, dokáže konkurovat i dražším modelům, protože nabízí perfektní výkon, dosahuje nízké hlučnosti a disponuje zajímavými funkcemi. 

Olimpia Splendid Compact

 

Mezi její klíčové vlastnosti patří:

 • Chladící výkon 2,1 kW (dostatečný pro menší místnosti 15-20 m čtverečních)
 • Vzduchový výkon 272 m3/h
 • Nízká hlučnost ve své kategorii -  již od 48 dB
 • Funkce autorestartu - lze ovládat například WiFi zásuvkou
 • Bohaté příslušenství v balení
 • Nízká váha - pouhých 22 Kg

 

Mobilní klimatizace Sinclair AMC-14P, případně slabší model Sinclair AMC-11P, je jednotka natolik specifická, že podobnou na trhu nenajdete. Není vhodná pro každého, najde si však příznivce hlavně mezi zákazníky, kteří klimatizaci chtějí umístit na atypické místo. 

Lze ji totiž umístit ven, případně do jiné místnosti a studený vzduch vhánět do místnosti pomocí sady  AMC-WK nebo sofistikovanějšího řešení -  například sady AK-15p, která umožňuje dokonce vzdálené ovládání jednotky přes senzor v mřížce. Díky tomuto příslušenství je v chlazené místnosti dosaženo minimální hlučnosti. Je však potřeba počítat se stavebními zásahy.

SINCLAIR 14P

Mezi její klíčové vlastnosti patří:

 • Chladící výkon 4 kW, u slabší verze 3 kW
 • Variabilita připojení, dvouhadicový provoz
 • Možnost topení 
 • Vysoký vzduchový výkon - 450 m3/h
 • Automatický výparník kondenzátu

 

Mobilní klimatizace REMKO RKL495DC je jedinou mobilní klimatizací, která umožňuje umístění jednotky s ventilátorem do venkovního prostředí. Toto řešení ocení například nájemníci domů a bytů, kteří nemohou provádět stavební úpravy a chtějí chladit větší prostory efektivněji a s nižší hlučností. Mnoho zájemců však bohužel odradí vyšší cena. Pořizovací náklady jsou stejné, ne-li vyšší než za řešení splitovou jednotkou.

 

REMKO RKL495DC

 

Mezi její klíčové vlastnosti patří:

 • Chladící výkon 4,3 kW
 • Možnost umístění venkovní jednotky na terasu, zavěšení z okna apod.
 • Neskutečný vzduchový výkon 550 m3 / hod
 • Snížení hlučnosti rozdělením jednotek
 • Efektivní chlazení díky absenci podtlaku
 • Automatický výparník kondenzátu

 

Stále nejste přesvědčeni? A slyšeli jste že...

… Jsou na trhu klimatizace, které ke svému chodu nepotřebují venkovní jednotku, ale přitom dovedou svými vlastnostmi dosahovat parametrů splitových klimatizací?

Nevěříte? 

Tak se přesvědčte u nás na eshopu.. Elegantně zpracované klimatizační jednotky UNICO perfektně zapadnou do vašeho interiéru. Instalace je jednorázová a rychlá, zapotřebí je totiž pouze drobná stavební úprava v rozsahu dvou otvorů do obvodového zdiva. Díky svým unikátním vlastnostem jsou vhodné tam, kde nelze použít splitovou jednotku s venkovní jednotkou (panelové byty, památkové domy) a kde zákazník nechce využít mobilní klimatizaci. 

UNICO

Jak je to s topením u mobilních klimatizací?

Ačkoliv je primárním účelem klimatizace ochlazování, některé modely umí i přitápět. Berte však na vědomí, že pokud chladíme, klimatizace dokáže dosáhnout rozdílu mezi vnitřní a vnější teplotou okolo 5 ºC. S touto hodnotou musíme počítat i při samotném topení. Není tedy možné místnost vytopit například na 20 stupňů Celsia, pokud je vnitřní teplota pouhých 10 stupňů Celsia. 

I při vytápění je nutné zajistit vývod do venkovního prostoru, je tedy vhodné například před zahájením topné sezóny nebo při chladnějších letních dnech. Nepočítejte však s tím, že mobilní klimatizací vytopíte rekreační objekty nebo že by vám dokonce dokázala nahradit klasické vytápění.

Navštivte nejvyhledávanější modely mobilních klimatizací.

Zobrazit nejlepší mobilní klimatizace 2024

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Vybíráme odvlhčovač vzduchu: jaký typ je pro vás nejvhodnější?
Trápí vás orosená okna, plísně nebo jiné projevy zvýšené vlhkosti? Jako spolehlivé řešení se nabízí odvlhčovače vzduchu. Jaký typ ale vybrat? ...
Odvlhčování vzduchu
Vlhkost (vodní pára) obsažená ve stavebních dílech nebo materiálech přestupuje do okolního vzduchu. ...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1604 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
01/04/2024

Máte-li problém s vlhkostí zdí, neváhejte a kupte tento výrobek. Za ty peníze odvádí vynikající práci.