Máte kašel, jste často nemocní nebo vás trápí alergie? Řešení nebo alespoň zmírnění takových potíží může nabídnout kvalitní čistička vzduchu. Jejím úkolem je odstraňování nejrůznějších nečistot z ovzduší, ať už se jedná o pyl, prach nebo třeba bakterie a plísně. Tyto nečistoty dráždí naše dýchací ústrojí a posléze celý organismus, a tak je s nimi potřeba zatočit.

Ale jak vybrat čističku vzduchu tak, aby přesně vyhovovala našim individuálním potřebám? Právě na to jsme se v dnešním článku zaměřili.

Pro koho čističku vzduchu kupujeme?

Toť naprosto zásadní otázka, na kterou bychom si měli před samotným výběrem čističky vzduchu odpovědět. Na základě účelu totiž vybíráme vhodné filtry, které budou přesně splňovat to, co potřebujeme - tedy odstraňovat typ nečistot, se kterými máme problém.

Filtrů je celá řada a v mnoha případech se v čističkách vzduchu používají jejich různé kombinace. HEPA filtr je jedním z nejoblíbenějších, a to proto, že má široké pole působnosti při vysoké efektivitě. Nejčastěji se setkáváme se zákazníky, kteří chtějí z ovzduší odstranit alergeny, prach a zápachy, např. cigaretový kouř, a toto vše HEPA filtr dokáže.

Na trhu se například můžeme setkat také s uhlíkovými, antibakteriálními, elektrostatickými či vodními filtry, ionizátory nebo UV lampami. 

Jak vybrat čističku vzduchu pro alergiky

Pokud vybíráme čističku vzduchu pro alergiky, měla by vzduch v místnosti přefiltrovat cca 4 × za hodinu. V praxi je tedy nutné vzduchový výkon čističky vydělit třemi.

Praktický příklad: Pokoj, ve kterém spí syn, má objem 55m3. V nabídce čističek vzduchu pro alergiky budeme vybírat jen z čističek, které mají výkon vyšší než 220 m3/h. Vždy je však vhodné vybírat čističky s přesahem výkonu. Důvodem je jejich hlučnost, která při maximálním vzduchovém výkonu může být při dlouhodobém čištění rušivá. Pokud je výkon naddimenzován, čistička tak může pracovat v nižších režimech a při zachování filtračních vlastností bude dosaženo vyšší tichosti. To je rozhodně plus, když plánujeme čističku nechat zapnutou i přes noc, a tak si užít ničím nerušený spánek.

Olimpia Splendid AURA CARE

Dalším důležitým kritériem jsou již zmíněné filtry. Čistička by v tomto případě měla bezpodmínečně obsahovat filtr HEPA. HEPA filtr odstraňuje ze vzduchu roztoče, spory, plísně, pyly, úlomky zvířecích chlupů a další alergeny o velikosti až 0,3 mikronu s technicky garantovanou účinností 99,97%.

Jak vybrat čističku vzduchu pro kuřáky

Při nákupu čističky vzduchu do prostoru, kde se kouří, je důležité primárně odstranění zápachu z ovzduší. Pokud chceme čistit zakouřený prostor, je nutné, aby byla čistička vybavena kvalitním uhlíkovým filtrem. I přesto však nelze garantovat dokonalé čištění během kouření a je tedy potřeba počítat s tím, že i několik desítek minut po dokouření cigarety bude čištění vzduchu pokračovat. Nepočítejte tedy s tím, že se cigaretový kouř nedostane do nábytku, záclon a tak podobně. 

Také berte na vědomí, že funkce a životnost takto zatěžovaného uhlíkového filtru bude zkrácena oproti běžnému použití v místnostech, ve kterých se nekouří. Vhodné je v takovém případě zakoupit čističku vzduchu, která je vybavena Ionizátorem - ten pomáhá eliminovat těkavé látky a štěpit je na menší a méně škodlivé. 

V konečném důsledku je také vhodné jednou za čas čistit místnost (bez přítomnosti osob, živých tvorů a rostlin) ozonovým generátorem, který je schopen odstranit pachy také z okolních materiálů - stěn, nábytku, záclon či čalounění. Výběrem ze sekce čističky vzduchu proti cigaretovému kouři a pachům rozhodně neuděláte chybu. Jen je důležité myslet na to, že má čistička vzduch v místnosti obměnit 2,5 × za hodinu. Proto je nutné vzduchový výkon dělit dvěma.

Co dále zvážit?

V praxi na provozovně a poradenské lince se často setkáváme se zákazníky, kteří hledají úlevu od podrážděných dýchacích cest u čističek vzduchu. Podrobnějším dotazováním pak často zjistíme, že tyto zákazníky doma trápí suchý vzduch a namísto čističky vzduchu by pro ně byl vhodnější volbou zvlhčovač vzduchu. 

V takovém případě doporučujeme vybírat z čističek vzduchu s funkcí zvlhčování nebo zvlhčovačů s plnohodnotným filtrem HEPA, což z naší nabídky splňuje například model Airbi MAXIMUM. Mimo to dokáže nabídnout také uhlíkový filtr a ionizátor.

Jak velký je prostor?

Jak pracovat s velikostí místnosti jsme si vysvětlili v předchozích odstavcích. Nicméně opakování je matka moudrosti. Záleží na tom, pro koho přístroj potřebujeme. Vzorec pro výpočet je: plocha podlahy (m2) × výška stropu (m) × 2,5. Výsledkem je potřebný výkon čističky v m3 / h. V případě alergiků je třeba vyšší výkon, proto číslici 2,5 zaměňte za číslo 4.

Filtrační systém

Jedním z klíčových parametrů při výběru čističky jsou filtry. Informace o některých filtrech jsme uvedli na začátku článku, teď si je ale popíšeme více do detailu.

 

HEPA filtr

Tento filtr má jako jediný technicky garantovanou účinnost 99,97 %. Zachytává velmi malé částice - až 0,3 mikronu. Čistí vzduch od pylu či úlomků zvířecích chlupů a je velmi důležitý při koupi čističky pro alergiky a astmatiky. V dnešní době už se stává standardem u každé kvalitnější čističky vzduchu. HEPA filtry se však zpravidla musí pravidelně měnit - a to i ty omyvatelné.

 

Uhlíkový filtr

Často používaný je také filtr uhlíkový. Ten si velmi dobře rozumí s HEPA filtrem a slouží k odstraňování pachů. Mimo to si také dokáže poradit s těkavými chemickými látkami. Narazit můžeme i na látkové uhlíkové filtry, které mají nižší kapacitu a uhlíkové filtry s granulovaným uhlíkem, které mají násobnou kapacitu.

Imagem

 

Imagem

Prachový předfiltr

Filtr, který zachytí větší prachové částice než HEPA filtr, a tak jej chrání před zanesením. Čističky s prachovým předfiltrem a HEPA filtrem jsou vhodné do prašných lokalit a domácností, kde je nutné často utírat prach.

 

Elektrostatické filtry

Takový filtr umí pohlcovat pevné částice, alergeny, viry, bakterie a plísně, jeho velkou nevýhodou je však to, že si neporadí s pachy. Tento filtr na bázi magnetismu však nedoporučujeme. Pokud takový filtr není vybaven i ventilátorem, čistí totiž vzduch jen v jeho bezprostředním okolí.

Imagem

 

Imagem

UV lampa

Ultrafialové záření pomáhá sterilizovat vzduch od bakterií, virů, plísní a dalších nečistot organického původu. UV lampa je uzavřená uvnitř čističky, proto se nemusíme bát, že by mělo její záření nějaké negativní účinky na naše zdraví.

 

Ionizátor

Generátor záporných iontů, neboli ionizátor, má pozitivní vliv na naše zdraví. Jedná se o přístroj, který urychluje shlukování prachových částic a jejich sedimentaci, čímž zvyšuje výkonnost čističek. Záporné ionty také snižují únavu, stres a mají příznivý vliv na dýchací cesty.

ionizator

 

Rohnson R-9600

Katalytický filtr (fotokatalyzátorový)

Funguje jako účinný katalyzátor, který využívá chemické reakce pod vlivem UV. Při pokojové teplotě dokáže rozložit formaldehyd, benzen, čpavek a jiné toxické látky, které nás běžně obklopují v každé domácnosti. Uvolňují se například z nábytku, koberců, závěsů, ložního prádla apod. Zároveň likviduje bakterie a viry, aniž by docházelo k sekundárnímu znečištění. Jeho další výhodou je, že u něj není třeba měnit žádné součástky.

 

Při výběru čističky se nám mohou hodit další funkce, jako je například:

  • Časovač: díky němu je možné nastavit čištění vzduchu na konkrétní dobu
  • Senzor kvality ovzduší: čistička sama sleduje kvalitu vzduchu a podle toho reguluje svůj výkon
  • LED displej s ukazatelem stavu ovzduší: zajišťuje přehled o aktuální kvalitě vzduchu v místnosti
  • Noční režim: umožňuje snížit výkon, a tím i hlučnost - to se hodí například v noci.
  • Dětská pojistka

 

Doporučujeme

Olimpia Splendid Aura Absolute

Potrpíte si na spolehlivost, prémiovou kvalitu a zajímavé funkce včetně ovládání pomocí Wi-Fi? Pak vám jistě udělá radost čistička vzduchu Olimpia Splendid Aura Absolute. Jedná se o model s velkým vzduchovým výkonem, který čistí okolní ovzduší hned na několika úrovních. Je totiž opatřen prachovým předfiltrem, HEPA filtrem třídy 14, filtrem s aktivním uhlím, ionizátorem a také UV-C lampou. Díky tomu efektivně ničí bakterie, viry i zápach.

Filtry jsou navíc vyrobené s ohledem na dlouhou životnost – konkrétně vydrží až 4 320 provozních hodin. Ušetříte si tedy práci s údržbou. Příjemná je i obsluha, která díky připojení Wi-Fi probíhá skrze mobilní aplikaci, případně i hlasem prostřednictvím systémů, jako je Google Assistant či Amazon Alexa.

 

Olimpia Splendid Aura Di

Čistička Olimpia Splendid Aura Di je perfektní volbou pro ty, kteří chtějí dosáhnout skvělého poměru ceny a kvality. Je vybavena ionizátorem a UV lampou, díky čemuž neutralizuje škodlivé ionty a tím čistí vzduch. 

Její filtry se jednoduše mění a zároveň nabízejí dlouhou životnost - vydrží až 2 000 h provozu. Nenechte se zmást nižší cenou - výrobce ji vybavil i prémiovými funkcemi, které jsou často standardem u čističek o dvě třídy výš. Spolehnout se můžete například na Sleep / Turbo funkci, automatickou regulaci výkonu, senzor kvality ovzduší či nastavitelný časovač.

 

 

Rohnson R-9600 PURE AIR

Rohnson R-9600 PURE AIR spadá do střední cenové kategorie. Tato čistička se dá komfortně ovládat přes aplikaci a je schopna z ovzduší odstranit široké spektrum nečistot, od prachu, formaldehydu a dalších toxinů až po bakterie, mikroby, alergeny a další organické látky. 

To vše díky 7-stupňové filtraci, která se skládá z hliníkového prachového předfiltru, katalytického filtru, formaldehydového filtru, antibakteriálního filtru, HEPA filtru, sterilizační UV lampy a ionizátoru.

Mimo to nabízí chytré funkce jako automatický režim, funkci spánku, časovač nebo třeba světelnou indikaci výměny filtrů. 

 

Woods AD20G Active ION HEPA

Kvalita vzduchu v domácnosti se výrazně snižuje s nástupem zimy. Vytápění, sušení prádla uvnitř a méně časté větrání může rozkolísat vlhkost vzduchu, a přispět i k jeho znečištění.

Pokud je vyšší vlhkost vzduchu i váš problém, pak pro vás může být vhodnou volbou model Woods AD20G Active ION HEPA, který spojuje odvlhčovač a čističku vzduchu do jednoho zařízení.

 

Stále si nevíte rady? Rádi poradíme!

Jak sami vidíte, když dojde na čističky vzduchu, nabízí se celá řada možností. O to těžší pak může být vybrat takovou, která bude odpovídat vašim potřebám - a přesně od toho tu jsme my, abychom vám s výběrem vhodného zařízení pomohli. Nebojte se nám zavolat nebo napsat. Rádi poradíme.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Odvlhčování vzduchu
Vlhkost (vodní pára) obsažená ve stavebních dílech nebo materiálech přestupuje do okolního vzduchu. ...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1621 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
12/06/2024

Obchod velmi dobrý, výrobek pro střešní okno Velux nepoužitelný. Oplechování křídla brání předpokládanému upevnění. Tak snad příště. Tomáš Cipra