Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu je jednoduché elektrické zařízení, které zlepšuje klimatické podmínky v místnosti. Zvlhčený vzduch nejen že je příjemnější než ten suchý, ale nepřirozeně přetopené místnosti mají špatný vliv na lidské zdraví. Špatně působí na dýchací soustavu, oči, pokožku a celý imunitní systém. Ideální vlhkost vzduchu je kolem 50 %, ale v zimních měsících je obvyklá vlhkost místností kolem 20 %. Nejjednodušším řešením je pořídit si zvlhčovač vzduchu. Ten funguje na principu přeměny vody v páru, ale podle technologií, kterými toho dosahuje, se zvlhčovače dělí do tří kategorií.

Parní zvlhčovač

zvlhčovač na horkou páruParní zvlhčovač tvoří páru pomocí topného tělíska. Funguje tedy na obdobném principu jako třeba varná konvice. Horká pára se poté ochladí ve speciální komoře, kde se smísí se vzduchem. Poté začne ochlazená pára proudit do místnosti. Výhodou parního zvlhčovače je, že se varem zneškodní všechny viry, bakterie a jiné mikroorganismy. Jeho nevýhodou je, že má poměrně vysokou spotřebu, max. 400W.  Výkon je obvykle kolem 350 ml/h a objem nádrže 2 - 4 litry. Je lehce přenosný, protože váží kolem 1 kg a není ani příliš hlučný. Hlučnost se obvykle pohybuje kolem 25 - 30 dB.  Vhodný pro oblasti s měkkou vodou. Případně lze vybrat přístroj se změkčovacím zařízením. Cenově je tento typ lehce dostupný, cena se pohybuje v rozmezí 1.500 - 3.000 Kč.

Ultrazvukový zvlhčovač

Díky své nízké spotřebě a vysokému výkonu je ultrazvukový zvlhčovač nejúspěšnější typ. Výkon se obvykle pohybuje v rozmezí 400 - 550 ml/h a objem nádrže kolem 5 - 7 litrů. Příkon je nejčastěji kolem 45 W a jejich hlučnost nepřesahuje 25 dB. Váhou se pohybuje mezi 3 - 4 kg. Pomocí ultrazvuku vytváří z vody mikrokapičky. Ty tvoří mlhovinu, která rovnoměrně vychází ze zvlhčovače. Další výhodou je nízká hlučnost. Je ale třeba pečlivě dbát na hygienu. Tento přístroj neohřívá vodu na bod varu, a proto je nutné nevypařenou vodu pravidelně vylévat, jinak se v ní začnou množit bakterie a jiné choroboplodné zárodky, které se poté mohou lehce dostat do vzduchu a přes něj do lidského těla. Je ale možné zakoupit ultrazvukový zvlhčovat s předehřevem vody či s antibakteriálním zařízením. Ultrazvukový zvlhčovač je citlivý na tvrdou vodu, protože se v něm lehce vytvoří vodní kámen. Ten snižuje životnost a může se dostat do ovzduší. Vhodné je používat měkkou vodu, případně vodu destilovanou či převařenou nebo si pořídit model se změkčovacím filtrem. Obvykle stojí 2.000 až 5.000 Kč.

Zvlhčovač vzduchu se studeným odparem

zvlhčovač na studenou páruU tohoto typu se voda rozlévá po speciálním povrchu, z kterého je poté ventilátorem odpařována do vzduchu. Podle povrchu, na který se voda rozlévá, se rozlišují dva druhy - diskový zvlhčovač a deskový zvlhčovač. Mezi těmito dvěma druhy nejsou žádné výrazné odlišnosti, ale diskový zvlhčovač je odolnější proti tvrdé vodě. Výkon bývá kolem 300 - 400 ml/h, objem nádrže 3 - 7 litrů. Hlučnost se pohybuje kolem 40 dB a standartní hmotnost je do 4 kg. Tyto zvlhčovače neprodukují žádnou viditelnou páru a jsou nejlepším napodobením přirozené tvorby páry. Díky tomu se místnost nikdy nemůže převlhčit. Vedle toho je zvlhčovač se studeným odparem zároveň schopný čistit vzduch od větších částic jako je prach nebo pylová zrna. Vhodné je pořizovat si modely s antibakteriálním zařízením, protože v tomto typu se velmi rychle množí mikroorganismy. Tento typ je nejdražší, cena se pohybuje v rozmezí 6.000 - 8.500 Kč.

Heureka
Hodnocení zákazníků
1196 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost

24/10/2022
Oveřený zákazník
100 %

prehledny seznam zbozi, podrobne info na webovych strankach, jednoducha navigace, rychle doruceni, dekuji