Ruku na srdce – kolik času každý den trávíte tím, že čekáte na MHD nebo stojíte v zácpě? Mnoho lidí jako alternativní cestu volí kolo, avšak to se těžko skladuje a do městského prostředí se jednoduše příliš nehodí. Existuje však perfektní alternativa, a to elektrokoloběžka.

S ní vás jízdní řády ani dlouhé kolony jen tak nezdrží – naopak se vám dostane rychlého a snadného přesunu, který navíc zvládnete prakticky bez námahy. Elektrokoloběžky totiž fungují stejně jako ty klasické, ale díky elektromotoru se nemusíte odrážet.

Jak vypadá ta nejlepší elektrokoloběžka? Vše závisí na vašich konkrétních potřebách a požadavcích. Pojďme se tedy podívat, na co byste se při výběru měli zaměřit.

S řidičákem, nebo bez?

Než se vydáte kupovat svého nového parťáka na cesty, je třeba mít pod palcem legislativu. Elektrokoloběžka se dá bez problému provozovat bez řidičského oprávnění – neplatí to však pro každý model.

Vše se odvíjí od výkonu a maximální rychlosti daného modelu. Pokud vaše elektrokoloběžka dosahuje maximální rychlosti do 25 km/h a disponuje výkonem do 1 kW, zákon na vás pohlíží jako na cyklistu a řidičské oprávnění tím pádem nepotřebujete.

Problém však může nastat v případě, že se vám zalíbí výkonnější a tím pádem i rychlejší model. Za těchto okolností už se totiž technicky jedná o malý moped či skútr – tedy motorové vozidlo. V tomto případě už se bez řidičáku neobejdete, a to buď skupiny AM nebo B. 

Pozor si dávejte i na rychlostní omezení – pokud nechcete čelit pokutě. Na cyklostezkách totiž nesmíte překročit rychlost 25 km/h a na chodníku dokonce 6 km/h. Také je třeba zmínit, že děti a mladiství do 18 let ze zákona nesmí s koloběžkou vyrazit bez helmy.

Rušné město versus náročný terén

Pokud chcete elektrokoloběžku využít na cestování po městě, budete potřebovat odlišný model než někdo, kdo si libuje v toulkách přírodou.

Skládací elektrokoloběžka pro městské typy

U každého dopravního prostředku by měla být na prvním místě bezpečnost. Elektrokoloběžky do města proto mívají menší a pevná kola, která jsou většinou vyrobená z PVC, a tak lépe přilnou k asfaltu i klasické městské dlažbě a zároveň odolají poškození při přejezdu přes ostřejší překážku. 

Při cestování městem oceníte i menší hmotnost a rozměry a ideálně také skládací mechanismus elektrokolobežky, který vám usnadní uskladnění i případný převoz v MHD, vlaku či autě – mezi oblíbené modely s touto funkcí patří Aerium Aovo Pro. Kvůli své kompaktnosti mívají městské modely o něco menší kapacitu baterie – běžně se jejich dojezdová vzdálenost pohybuje okolo 10–30 km. 

Městské elektrokoloběžky dosahují maximální rychlosti okolo 30 km/h, což je více než dost vzhledem k rychlostním omezením, která jsme si uvedli výše.

 

Elektrokoloběžka do města AERIUM AOVO PRO černá

 

Do terénu elektrokoloběžka s velkými koly

Pro nezpevněné cesty je mnohem vhodnější terénní model, tedy elektrokoloběžka s velkými koly. Takové elektrické koloběžky zpravidla bývají opatřené klasickými pneumatikami, jelikož dovedou mnohem lépe tlumit nárazy, a některé i odpružením. Na druhou stranu jsou ale náchylné k píchnutí a je tedy třeba počítat s případnými opravami.

V porovnání s modely do města mívají ty terénní obvykle větší kapacitu a tudíž i dojezdovou vzdálenost – v přírodě přece jen těžko narazíte na přístup k elektrické síti. Kvůli tomu jsou ale také těžší a tudíž se hůře přenášejí, ujedou však na jedno nabití až 70 km a dosáhnou i vyšší rychlosti, a to až 60 km/h.

Terénní elektrokoloběžky mají obecně i větší výkon, aby utáhly projíždění kopcovitým terénem. V parametrech takových modelů běžně najdete výkon nad 600 W.

V hlavní roli kvalitní brzdy

Brzdy jsou nejdůležitějším bezpečnostním prvkem každého dopravního prostředku a pro elektrokoloběžky to platí také. Obvykle můžete vybírat mezi magnetickými a elektromagnetickými brzdami, ale setkat se můžete také s mechanickými nožními brzdami, kdy zabrzdíte sešlápnutím blatníku k zadnímu kolu. První varianta funguje podobně jako u klasického jízdního kola, přičemž se za nejúčinnější typ považují brzdy kotoučové. 

Elektromagnetické brzdy spravuje akumulátor, což znamená, že při vybité baterii nebudete moci zabrzdit. Z toho důvodu se nejčastěji kombinují oba systémy, díky čemuž získáte dvojitý brzdný efekt a elektrokoloběžku budete schopni bezpečně ovládat i s vybitou baterií.

Správnou velikostí ke komfortnímu ovládání

Abyste mohli koloběžku ovládat bez zbytečné křeče, měla by vám pasovat jako ulitá, nikoli vy jí. Výběr správné velikosti je tedy zásadní. 

Výšku řídítek mívají některé elektrické koloběžky sice nastavitelnou, ale mnohem častěji se setkáte s pevně danými rozměry. Proto je třeba vybrat velikost úměrnou vaší výšce – obvykle lidem vyhovují řídítka posazená zhruba v polovině výšky jejich postavy.

Dostatečně velký by měl být i samotný nášlap. Zde je třeba vybírat opravdu pečlivě, jelikož se jedná o neměnný parametr, který může výrazně ovlivnit vaše pohodlí. Pro dospělé se obecně doporučuje nášlap o minimální délce 40 cm a šířce 11 cm.

Pro dosažení maximální životnosti i rychlosti je třeba vzít potaz také hmotnost, kterou elektrokoloběžka unese. U dospělých se maximální nosnost běžně pohybuje okolo 120 kg a ve výjimečných případech až 150 kg

 

 

V sedě a bez námahy

Jestliže víte, že z jakýchkoliv důvodů nevydržíte dlouho stát, vyplatí se zvážit nákup elektrické koloběžky se sedátkem. Rozhodnutí,se bude odvíjet především od toho, jak dlouhé trasy máte v plánu s koloběžkou urazit. Stát 20 až 30 mint nejspíš zvládnete bez problému, delší trasy už mohou být náročnější

Jakou vybrat elektrokoloběžku? Záleží, kolik máte v kapse

Posledním, avšak neméně důležitým kritériem při výběru elektrokoloběžky je cena. Podle toho, kolik stojí elektrokoloběžka, se odvíjí parametry, které dostanete. Pro lepší představu jsme pro vás elektrické koloběžky rozdělili do několika cenových skupin:

 

 

Nyní už víte, jaká kritéria je při výběru elektrokoloběžky zohlednit a tím pádem vám nic nestojí v cestě k ideálnímu modelu přímo pro vás. Pokud byste si přece jen nevěděli rady, neváhejte se obrátit na naši technickou podporu, a to přes emailovou adresu info@vzdusin.cz nebo telefonicky na čísle 216 216 008.

 

 Elektrická koloběžka Aerium HX8 černá
Servis nástěnné klimatizace – Vzdušín.cz radí, jak se starat o klimatizaci, aby vám dlouho sloužila
Klimatizace by nám neměly poskytovat jen ochlazení, ale také kvalitní a spolehlivý provoz. Servis nástěnné klimatizace je proto nezbytný! V čem vlastn...
Sedmero pravidel provozu dronů: Jak létat zcela legálně?
Zvažujete, že byste začali s novým koníčkem a pořídili si dron na ovládání? Ať už jste v jakékoliv fázi nákupu, než svůj nový letoun vytáhnete z krabi...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1287 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost

26/11/2022
Oveřený zákazník
100 %

Výtečná komunikace, rychlost doručení, příznivé ceny.Nákup v obchodě vzdušín byl pro mne příjemným překvapením.Děkuji a doporučuji!