Elektrokoloběžky se v posledních letech těší rostoucí oblibě, což potvrzuje i fakt, že jich jen u nás v republice vlastní tisíce lidí. Abyste však elektrokoloběžku mohli používat, musíte ji nejprve pořádně nabít. Bohužel i přes technologický pokrok jsou elektrobaterie poměrně citlivé a špatné zacházení s nimi může vést i k jejich trvalému poškození.

Tomu se můžete vyhnout jejich pravidelnou údržbou a správným nabíjením, které je v tomto případě klíčové. V následujících odstavcích se tedy podíváme na to, jak byste měli elektrokoloběžku nabíjet a jakým chybám byste se měli za každou cenu vyhnout.

Jak správně nabít elektrokoloběžku?

Ještě předtím, než budete moci skočit na elektrokoloběžku a vyrazit do přírody či víru velkoměsta, ji musíte nejprve správně nabít. Nemusíte se ale bát, nabíjení elektrokoloběžky je jednoduché a zvládne ho opravdu každý – i méně technicky zdatní jedinci.

Elektrickou koloběžku můžete nabíjet klidně v pohodlí svého domova, přičemž si nemusíte pořizovat nabíjecí stanici nebo speciální přípojku. Nabíječky jsou totiž uzpůsobeny na zapojení do jakékoli běžné zásuvky.

Jak nabít elektrokoloběžku ve 4 jednoduchých krocích

  1. elektrokoloběžku vypněte,
  2. připojte k ní nabíječku (port pro nabíjení se nachází poblíž baterie a je zakrytý gumovým či jiným krytem) a zapojte do elektřiny,
  3. elektrokoloběžku nechte nabíjet,
  4. po rozsvícení zelené LED kontrolky odpojte nabíječku a koloběžku nechte pár minut v klidu.

Doba nabíjení se liší od značky a modelu vaší elektrokoloběžky. Zpravidla se jedná o 2 až 5 hodin, přičemž přesný čas by měl být uvedený v přiloženém manuálu. Pokud tomu tak není, měl by vám tuto informaci sdělit přímo prodejce. Čas se také liší v závislosti na předchozím vybití akumulátoru jízdou.

Během nabíjení se můžete setkat i s tím, že se bude baterie postupně zahřívat – to je úplně normální. Zpozornět byste měli, když se elektrokoloběžka nabíjí déle, než jste zvyklí, nebo než je uvedeno v manuálu.

Obecně ale platí, že čím je baterie výkonnější, tím déle ji budete muset nabíjet. To potvrzují zejména výkonné elektrokoloběžky. Jako příklad lze uvést model AERIUM AOVO PRO, který se kompletně nabije zhruba do 5 hodin.

O kapacitu baterie byste se měli zajímat již při nákupu elektrokoloběžky. Důležité je především to, aby odpovídala výkonu, který od svého nového dopravního prostředku očekáváte. Vyhnete se i možnému přetěžování baterie, které snižuje její životnost.

Za pomyslný průměr je považována elektrokoloběžka s 300–500 W, která vám vystačí jak do města, tak i do přírody. Vše ale závisí i na dalších aspektech, včetně použitého motoru a konstrukce samotné koloběžky. O tom, jak vybrat nejlepší elektrokoloběžku, si můžete přečíst v našem přehledném průvodci.

Nezvykle dlouhé nabíjení může být prvním varovným signálem poškození baterie a nutnosti přistoupit k její výměně. Abyste se vyhli případnému zkratu, který by mohl zničit celou elektrokoloběžku, měli byste ji vypojit ze zásuvky a do výměny ji nepoužívat.

Kdy je nutné elektrokoloběžku nabít?

Aby elektrokoloběžka správně fungovala a sloužila vám opravdu dlouho, je třeba vědět, jak se starat o baterii. Stačí, když se budete řídit jednoduchým pravidlem – nikdy byste ji neměli nechat zcela vybít.

Pokud se vám to párkrát stane, určitě se svět nezboří, když ale budete tento nešvar opakovat pravidelně, můžete si být jisti, že vám baterie brzy vypoví službu. Odborníci v této oblasti se shodují na tom, že je ideální koloběžku nabít předtím, než úroveň energie klesne pod 40 či 30 %.

S nízkou úrovní nabití navíc klesá i výkon elektrokoloběžky, takže se bude i mnohem rychleji vybíjet. Pokud tedy vyrazíte například na výlet s 30 % baterie, můžete si být jistí, že daleko nedojedete a stejně většinu cesty půjdete po svých.

nabijeni elektrokolobezky

 

Úroveň nabití elektrokoloběžky si můžete ověřit buď v mobilní aplikaci, nebo přímo na displeji elektrokoloběžky. Jestliže koloběžku využíváte jen sporadicky, měli byste ji nabíjet minimálně jednou za 2 až 3 měsíce.

stav baterie elektrokolobezka

Čemu byste se měli při nabíjení vyhnout?

I když není nabíjení zrovna žádná raketová věda, existují pravidla, kterými byste se měli řídit. Díky nim předejdete potenciálnímu poškození baterie, které může vést i k selhání celé elektrokoloběžky.

Elektrokoloběžku nenabíjejte ihned po jízdě

Prvním pravidlem, které byste neměli nikdy porušit, je zákaz nabíjení bezprostředně po jízdě. Baterie elektrické koloběžky se totiž při jízdě zahřívá a po připojení do nabíječky by mohlo dojít k jejímu přehřátí a následnému poškození. Zároveň byste se měli přesvědčit, že koloběžka není vlhká, přítomná voda by totiž mohla způsobit zkrat.

Po nabíjení nechte elektrokoloběžku chvíli odpočinout

Podobně jako v prvním bodě byste neměli elektrokoloběžku používat ihned poté, co ji nabijete. Důvod je stejný – baterie bude mít po nabití vyšší teplotu a při jízdě by se mohla přehřát. Nejlepší je vyčkat minimálně 30 minut a až poté vyrazit na cestu.

Mějte elektrokoloběžku při nabíjení pod dohledem

U většiny dobíjecích elektrických zařízení se doporučuje, abyste je měli vždy po připojení do elektřiny pod dohledem. To samé platí i u elektrokoloběžek, kdy může dojít například k přebití baterie či zkratu.

V ojedinělých případech může poškozená baterie způsobit i požár – vyšším rizikem v tomto ohledu disponují nejlevnější elektrokoloběžky s nekvalitními díly. Takovým situacím často předchází pochybení při nabíjení či předešlé vady baterie. Jak už jsme ale řekli, lehké zahřátí při nabíjení není důvodem k panice.

Nabíječka by vždy měla indikovat plné nabití, což je pro vás mimo jiné také signálem, že přestala dodávat energii.

K nabíjení používejte pouze originální nabíječku

Kvalitní nabití vám zaručí pouze originální nabíječky, které jsou pro nabíjení určeného modelu přímo uzpůsobeny. Když se vám nabíječka rozbije, ideálně si kupte tu samou, nebo si přímo od prodejce nechte poradit adekvátní alternativu. Univerzální nabíječky jsou sice levnější, ale často elektrokoloběžku zcela nenabíjí nebo ji dokonce přebíjí.

Jak můžete prodloužit životnost baterie?

Při správné péči nejen o baterii vaší elektrokoloběžky, můžete dosáhnout její dlouhé životnosti. Běžnou baterii je možné nabít v průměru 300 až 500krát, což představuje několik let bezproblémového fungování.

Níže se tedy podíváme na pár tipů, díky kterým ze své baterie vymáčknete maximum.

Nenechte úroveň nabití spadnout na nulu

Opakované úplné vybití baterie může vést ke snížení její výkonnosti či životnosti. Šok v podobě úplného vybití a následného nabití může vyústit až k selhání baterie. Dobré je nabít ji pokaždé při poklesu úrovně na 40 %. Vhodné je vyhýbat se i zbytečnému přetěžování baterie například jízdou do kopce na maximální výkon.

Vytvořte si z nabíjení každodenní rutinu

Pravidelným nabíjením elektrické koloběžky můžete výrazně prodloužit její životnost. Při každodenním ježdění na elektrokoloběžce je vhodné ji nabíjet na konci dne. Kromě toho, že udržíte baterii v dobré kondici, se vyhnete nepříjemnému rannímu překvapení v podobě kompletního vybití.

Baterii nepřebíjejte

Elektrobaterii ublíží i to, když ji necháte připojenou k nabíječce i po kompletním nabití. Jistě, pokud necháte elektrokoloběžku zapojenou do sítě o pár minut déle, nic hrozného se nestane. „Přebíjení“ v řádu několika desítek minut či dokonce hodin však už může představovat problém.

Nabíjecí adaptér sice nabíjení ukončí v momentě, kdy se rozsvítí zelená dioda – baterie se tedy dále nenabíjí. Pro vaši bezpečnost a prodloužení životnosti se však po stoprocentním nabití vyplatí elektrokoloběžku ze sítě co nejdříve odpojit.

Elektrokoloběžku nabíjejte, i když ji nepoužíváte

I když elektrokoloběžku nepoužíváte často, měli byste jí věnovat náležitou péči. Šoky v podobně náhlého připojení k síti po delší době mohou baterii uškodit. Proto je nabíjení potřeba řešit průběžně, a to minimálně jednou do měsíce.

Sucho a teplo elektrokoloběžkám prospívá

Pro dlouhou životnost baterie je důležité i prostředí, ve kterém ji budete skladovat. Lithiovým bateriím nesvědčí extrémní teploty. Chránit byste je měli před přímým slunečním zářením a mrazy. Ideální je suchá místnost s pokojovou teplotou. Jestliže nebudete koloběžku používat déle, je dobré ji zakrýt, abyste ji ochránili také před prachem.

Nezapomeňte na pravidelnou údržbu

Při používání elektrické koloběžky dbejte i na její pravidelnou údržbu. Ta zahrnuje její čištění, které je vhodné provádět každý den. Předejdete tak usazování nečistot, které by postupem času mohly mít vliv i na výkon koloběžky. Většinou stačí koloběžku otřít suchým hadříkem. Některé elektrokoloběžky jsou navržené tak, aby je bylo možné jednou za čas omýt i tlakovým čističem.

Pokud budete dodržovat alespoň část ze zmíněných pravidel, můžete si být jistí, že vám vaše elektrokoloběžka poslouží pěknou řádku let. To však nevylučuje, že se během jejího používání nesetkáte s poruchami.

V souvislosti s tím je vhodné pořídit si elektrokoloběžku u kvalitního prodejce, který vám zajistí její kompletní servis. To vše nabízíme i na našem e-shopu Vzdušín.cz, kde ke všem nabízeným modelům koupíte kompatibilní příslušenství a náhradní díly včetně baterie.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

216 216 008
216 216 008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Jak vybrat dron s kamerou? Vzdušín.cz radí, jak na to!
Uvažujete o pořízení dronu s kamerou? Tak to jste tu správně! Provedeme vás všemi důležitými parametry, které byste měli vzít při výběru v potaz....
Jak rychlé jsou elektrokoloběžky? Využijte svůj nový dopravní prostředek na maximum
Maximální rychlost elektrokoloběžky je pro mnohé tím nejpodstatnějším parametrem při výběru. Co ale rychlost vlastně určuje? Pojďme se na toto téma po...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1571 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
28/02/2024

Doporučuji! Zboží přišlo již druhý den. Záruční servis funguje perfektně, ochota pána na prodejně byla bezpříkladná, na počkání opravil dron (ještě jednou děkuju). Dron se sice dá koupit na zahraničním eshopu za výrazně nižší cenu, ale je určitě lepší připlatit si za servis.