Pokud jste nadšenci do natáčení a focení, je jen otázkou času, než si ve vaší výbavě najde své čestné místo také dron s kamerou. Kombinuje v sobě mnoho inovativních technologií dnešní doby a skrze ně svému majiteli zpřístupní pořizování úchvatných leteckých snímků. Kvůli záběrům z výšky už tedy nemusíte lézt po stromech!

Ať už hledáte svůj úplně první dron nebo náhradu za ten stávající, při výběru byste měli vzít v potaz své požadavky a dosadit k nim odpovídající parametry.

Skrze dobrou přípravu totiž vede jasná cesta k tomu, jak vybrat dron s kamerou, se kterým budete spokojeni. Důležité parametry už jsme si částečně popsali v našem průvodci výběrem dronu, dnes si však blíže popíseme ty, které byste u dronů s kamerou mohli vyžadovat.

 

Kvalita versus cena

I když je trh s drony poměrně velký a nabídka široká, stále máte na výběr podstatně méně značek a modelů, než kdybyste kupovali třeba chytrý telefon nebo fitness hodinky. Obecně se však drony s kamerou dají rozdělit do dvou hlavních skupin:

  • velké outdoorové letouny s kvalitní kamerou,
  • jednodušší zařízení vybavená kamerou s nižším rozlišením.

Ze které z nich si vyberete model pro vás, bude záviset na vašich potřebách a rozpočtu. Pokud si chcete občas udělat pěkné video z dovolené nebo se jen tak proletět, nejspíš nebudete chtít dělat příliš velkou investici – a vystačíte si tedy s levnější variantou s nižšími specifikacemi.

Jestliže však chcete pořizovat opravdu kvalitní záběry venkovní krajiny nebo pro svůj dron s kamerou najdete uplatnění ve své profesi, kvalita by měla být prioritou – budete tedy muset nejspíš sáhnout hlouběji do kapsy.

Dražší drony nabízejí delší dobu letu, natáčí lepší video a přicházejí s pokročilejšími funkcemi, které usnadňují jejich obsluhu. Zvažte tedy, co s dronem vlastně máte v plánu dělat, a podle toho si ujasněte rozpočet a požadované parametry.

 

Kapacita baterie určuje délku letu

Srdcem každého dronu je jeho baterie, která mu dodává šťávu potřebnou k tomu, aby se mohl vznést do vzduchu. Kapacita baterie tedy přímo určuje, po jakou dobu budete moci létat na jedno nabití.

Standardně se doba letu pohybuje v rozmezí 20 až 30 minut, žádná ideální hodnota zde ale stejně neexistuje – vše se odvíjí od vašich konkrétních potřeb.

Pokud však chcete mít neustále pár minut letu v rukávu, sáhněte po modelu s vyjímatelnou baterií. Můžete pak mít v batohu připravený náhradní kus a let si tak dvojnásobně prodloužit.

 

Kam až chcete doletět?

Velmi důležitým parametrem při výběru dronu s kamerou je také dosah – tedy jak daleko s ním budete moci letět, aniž by ztratil připojení k ovladači. Dosah se rozhodně vyplatí znát, když ho totiž při létání vezmete v potaz, vyhnete se ztrátě kontroly nad dronem, a tak i jeho poničení.

V naší nabídce najdete drony s dosahem i několika kilometrů – záleží tedy pouze na tom, v jakém prostředí budete chtít fotit nebo natáčet. Mějte však při létání na paměti, že z pohledu legislativy byste měli svůj dron mít neustále pod dohledem, abyste zabránili poškození majetku a zranění zvířat či osob, které by se mu připletly do cesty.

Nejdůležitější pravidla už jsme pro vás také shrnuli, a to v našem článku Sedmero pravidel provozu dronů: Jak létat zcela legálně?.

 

Odpovídající rozlišení kamery

Pokud chcete získat opravdu kvalitní záběry, měli byste vzít v úvahu také specifikace kamery a výsledné rozlišení fotografií a videa, která s její pomocí pořídíte. Tyto parametry jsou obvykle přímo úměrné ceně – dražší drony s kamerou pořizují kvalitnější foto a video a naopak. Samozřejmě ale existují i výjimky potvrzující pravidlo.

Rozlišení se uvádí v pixelech a ukazuje ostrost finálního obrazu – čím více pixelů, tím kvalitnější a detailnější výsledek. Pokud hledáte mezi modely střední a vyšší třídy, standardně se setkáte se čtyřmi hlavními variantami rozlišení:

  • FullHD – 1920 × 1080,
  • Quad HD (2K) – 2560 × 1440,
  • Ultra HD (4K) – 4960 × 2160 / 3840 × 2160,
  • 8K – 7680 × 4320.

Poslední varianta je pochopitelně tou nejlepší. Nejde ale jen o rozlišení, pokud chcete pořizovat skutečně pěkná videa, na která se budete rádi dívat, měli byste také vyhledávat drony s kamerou, která má stabilizaci obrazu a kvalitní optiku. Některé drony mají také slot na micro SD kartu, kam videa napřímo ukládají.

K eliminaci takových otřesů obvykle slouží takzvaný gimbal. Pod tímto názvem se ukrývá konstrukce, na které je kamera zavěšena. I když se dron nakloní, gimbal tento pohyb vyváží a kameru udrží ve stejné pozici – dosáhnete s ním tedy maximální stability.

 

Funkce pro snadnější ovládání

Když budete řešit, jak vybrat dron s kamerou, měli byste se zajímat nejen o parametry spojené s natáčením, ale i se samotným ovládáním. Obecně se doporučuje začínat s levnějším modelem, abyste si osvojili základy, a až poté přejít na dražší a schopnější variantu.

Na druhou stranu jsou to právě pokročilejší drony, respektive jejich inovativní vybavení a funkce, co vám ovládání může výrazně usnadnit. Pojďme si tedy představit ty, po nichž se při hledání ideálního dronu skutečně vyplatí dívat.

Integrovaná GPS

GPS v případě dronů funguje dost podobně jako u chytrých telefonů. Zařízení si díky této funkci „uvědomuje“, kde se nachází, což vám usnadní jeho nalezení v případě ztráty. Díky integrované GPS si dron může najít i vás – k tomu slouží funkce „návrat domů“, kdy se po stisknutí tlačítka přesune tam, kde se nachází jeho ovladač.

Jelikož drony s GPS vědí, kde se nacházejí, znamená to pro vás i snadnější navigaci. V porovnání s modely, které tuto funkci postrádají, mají výrazně větší stabilitu – zejména pak v situacích, kdy se mají vznášet na jednom místě.

Automatické rozpoznávání překážek

I zkušený pilot se někdy utne a nevyhne se srážce dronu se stromem nebo čímkoliv jiným, co mu stojí v cestě. Pokud ale váš dron disponuje funkcí rozpoznávání překážek a umí se jim automaticky i vyhnout, tento problém vás trápit nemusí.

Je ale třeba pamatovat na to, že ne u každého dronu se na tuto funkci dá skutečně spolehnout. Nejlepším ukazatelem jsou v tomto ohledu nezávislé recenze konkrétních modelů, případně hodnocení uživatelů, které vám prozradí, na jaké úrovni daná funkce skutečně je.

Režim „Následuj mě“

Drony mnoho lidí využívá také k tomu, aby natáčeli sami sebe při různých aktivitách, ať už jde o běh, jízdu na kole, lyžování či jiný sport. Jenže s ovladačem v ruce by se takové nápady realizovaly velmi těžko – a proto jsou pokročilejší drony s kamerou opatřené funkcí „Následuj mě“.

Princip fungování je jednoduchý. Stačí, abyste nastavili sami sebe jako bod, který má dron následovat, a pak už můžete věnovat pozornost vybrané aktivitě a nechat ho, aby vás doprovázel.

Doufáme, že jsme vás přesvědčili o tom, že cesta k tomu, jak vybrat dron s kamerou, se kterým budete spokojeni, nemusí být nijak náročná. Nyní už víte, jakým parametrům věnovat pozornost, takže už jen stačí si ujasnit vaše priority, a můžete se do výběru směle pustit.


Jak vybrat zvlhčovač vzduchu? Známe postup i nejlepší modely pro rok 2022!
Výběr zvlhčovače nemusí být složitý! Připravili jsme pro vás přehled dostupných variant, abyste se suchým vzduchem mohli konečně zatočit jednou provžd...
Na co si dát pozor při nabíjení elektrokoloběžek? Vyhněte se těmto nejčastějším chybám
Jak prodloužit životnost elektrokoloběžky? Důležitá je nejen péče o ni samotnou, ale také o její baterii. Jak se o ni starat a čemu se naopak vyhnout?...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1057 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost

27/04/2022
Oveřený zákazník
100 %

Výborná spolupráce s obchodem,velice rychle vyřízeno,dopol objednáno,odpol předáno dopravci a hned na druhý den koloběžka doručena.Tento obchod doporucuji.