Když si koupíte novou nástěnnou klimatizaci, můžete se téměř spolehnout na to, že vám bude sloužit přesně podle vašich požadavků. Ale jak plynou měsíce a roky a vy jednotku pravidelně používáte, může se stát, že její výkon přestane odpovídat vašim představám.

Takovému scénáři však lze předejít, a to skrze pravidelný servis nástěnné klimatizace

Stejně jako se pračka zanáší vodním kamenem a musí se čas od času ošetřit vhodnými prostředky, i v klimatizaci se zachytávají nečistoty z ohlazovaného vzduchu, které mají ve větším množství negativní vliv na její provoz i kvalitu ovzduší.

Proto si v následujících řádcích prozradíme, jak o klimatizaci pečovat, abyste předešli závadám a naplno si užívali jejích výhod.

Jak se starat o klimatizaci svépomocí?

Kvůli běžnému čištění klimatizace nemusíte hned volat odborný servis – existuje celá řada věcí, které zvládne sám snad každý.

Prachový filtr – základ čisté klimatizace

I ta nejobyčejnější klimatizace obsahuje takzvaný prachový filtr, který slouží jako základní bariéra zabraňující usazování prachu uvnitř zařízení a jeho foukání zpět do místnosti. Výrobci doporučují prachový filtr čistit jednou za rok, ale nikdy není na škodu ho zkontrolovat a podle potřeby jej udržovat častěji.

Prachový filtr je obvykle omyvatelný, takže vám k jeho očištění poslouží obyčejná voda a saponát. Pokud má plastovou konstrukci, určitě nepatří do myčky nádobí, kde by se vlivem vyšší teploty mohl deformovat.

Prachový filtr vyjměte a opět nainstalujte přesně podle přiloženého manuálu. Než ho vrátíte na místo, můžete navlhčeným hadříkem otřít také vnitřní části, do kterých se pohodlně dostanete. Čištění klimatizace provádějte pouze tehdy, když je jednotka vypnutá!

Dodatečné filtry vyžadují výměnu

Jestliže je váš model opatřen i dalšími filtry – například k zachycení drobnějších nečistot nebo v případě uhlíkových filtrů také pachů – počítejte s tím, že váš domácí servis nástěnné klimatizace bude zahrnovat i jejich výměnu. Takové filtry totiž nelze vyčistit.

Četnost výměny se odvíjí od doporučení výrobce, obecně by však měla proběhnout alespoň jednou za půl roku – záleží však na tom, jak často klimatizaci využíváte. Nákup nových filtrů sice představuje výdaj navíc, jde však o zásadní faktor, který ovlivní kvalitu ovzduší v místnosti, a tak není radno jej podceňovat.

Výměna filtrů by opět měla probíhat v souladu s pokyny uvedenými v manuálu a jen v tehdy, když jednotka není spuštěná.

Kdy je třeba profesionální servis nástěnné klimatizace?

I když základní principy toho, jak se starat o klimatizaci, bez problému ovládáte, pokud chcete dosáhnout optimálního výkonu, občasné návštěvě odborníka se stejně nevyhnete

U domácích klimatizaci vám bude stačit absolvovat odborný servis nástěnné klimatizace jednou, maximálně dvakrát do roka. V průmyslových budovách, kde je chladnější klima nutné pro správné fungování procesů, by návštěva technika měla proběhnout alespoň čtyřikrát do roka.

A co by servis nástěnné klimatizace měl vlastně zahrnovat? To si popíšeme níže.

Komplexní diagnostika zařízení

Když k vám dorazí servisní technik, neprovede pouze základní údržbu klimatizace, ale také diagnostiku zařízení a jeho funkčnosti. Vyzkouší provozní režimy, prohlédne vnitřní i vnější jednotku a zjistí, zda celý systém pracuje v souladu s jeho parametry a aktuálním nastavením.

Kromě toho také zkontroluje stav a množství chladící kapaliny a podle potřeby ji doplní. Stejně tak mu neunikne ani stav celého chladícího okruhu, tedy zda kapalina neuniká nebo se nepřehřívá a teplota vzduchu odpovídá nastavení. Podívá se i na to, zda je v pořádku elektroinstalace, aby vám nehrozilo případné zranění.

Zjednodušeně řečeno se můžete spolehnout na to, že pokud by s vaším zařízením bylo něco v nepořádku, servis nástěnné klimatizace závadu odhalí.

Čištění klimatizace pro bezproblémový chod

Přestože sami klimatizaci zbavujete prachu a nečistot, existují místa, kam se jednoduše nedostanete – servisní technik však ano.

Za pomocí profesionálních přípravků zajistí komplexní čištění klimatizace, a to jak její vnější, tak i vnitřní jednotky, u které zároveň provede důkladnou dezinfekci. Můžete se tedy spolehnout na to, že ochlazený vzduch vycházející z jednotky nebude kontaminovaný případnými nečistotami, které mohou být usazeny v konstrukci.

Kromě průchodů vzduchu se technik postará také o chemické čištění odtokového potrubí pro kondenzát, stejně tak jako veškerých plastů, které konstrukci klimatizace utvářejí. Vaše klimatizace bude zkrátka jako ze škatulky.

Servis jako pohotovostní řešení

Na servis nástěnné klimatizace se můžete spolehnout také v případě, že jste zaznamenali poruchu nebo kvůli změnám chodu klimatizace máte podezření, že by k ní moho dojít. 

U nás máte tento typ servisu po dobu záruky zdarma u celé spousty produktů. Postaráme se nejen o vyřešení závady, ale i samotný odvoz výrobku do autorizovaného servisu – stačí, když ho zabalíte do originální krabice.

Běžně navíc poskytujeme odborné poradenství na dálku, a tak vám zodpovíme všechny důležité otázky ohledně toho, jak se starat o klimatizaci, aby vám dlouho sloužila. Obrátit se na nás můžete telefonicky i emailem.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Jak řešit odvod teplého vzduchu a kondenzátu, aneb Průvodce instalací mobilní klimatizace od Vzdušín.cz
Mobilní klimatizaci nelze jen rozbalit a spustit. Před uvedením do provozu musíte vyřešit odvod teplého vzduchu a kondenzátu. Jak na to? Vzdušín.cz má...
Jak vybrat elektrokoloběžku? Přinášíme průvodce krok za krokem!
Výběr elektrokoloběžky vypadá jako procházka růžovou zahradou, ale pokud nezohledníte správná kritéria, můžete skončit s nevhodným modelem. Jak se tom...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1621 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
22/04/2024

Super rychlé dodání.Před objednávkou perfektní přístup prodejce,byli mi zodpovězeny všechny moje dotazy.