Blackfriday
Blackfriday akce
Blackfriday akce

Kdo by nechtěl při cestování ušetřit? Obzvlášť to platí dnes, kdy společenská a ekonomická situace vystřelila ceny pohonných hmot k výšinám. Pokud tedy každý den dojíždíte do práce autem, navzdory stejné trase se vaše měsíční náklady pravděpodobně výrazně zvedly.

Efektivní cestou, jak na každodenním cestování ušetřit, mohou být elektrokoloběžky. Je sice pravda, že ceny elektrické energie také nejsou zrovna nízko, stále se však jedná o spolehlivé stroje, které se s vaším rozpočte rychle skamarádí – zejména pokud cestujete hlavně po městě.

Nevěříte? Přesvědčit se můžete sami. Porovnali jsme pro vás cenu přepravy autem, taxíkem a na dvojici nejoblíbenějších elektrokoloběžek z naší nabídky. Záměrně jsme vybrali jak městský, tak i terénní model, díky čemuž uvidíte rozdíl mezi oběma variantami.

Na kolik vyjde jízda autem?

V případě cestování autem jsme počítali s průměrnou spotřebou osobního automobilu při jízdě ve městě, a to konkrétně 7,5 l / 100 km. Tuto hodnotu jsme vynásobili vyhláškovou cenou pohonných hmot, která je od 14. května 2022 stanovená na:

  • benzín: 44,50 Kč / l
  • nafta: 47,10 Kč / l

Výsledek jsme pak vydělili deseti a finální částku ještě zaokrouhlili na jedno desetinné místo. Tímto výpočtem jsme získali průměrnou cenu za 10 km jízdy autem.

Samozřejmě je třeba počítat s tím, že se cena benzínu na jednotlivých čerpacích stanicích může lišit. Stejně variabilní je i spotřeba, která se odvíjí od modelu auta a jeho parametrů, stylu jizdy i samotného prostředí, kde se pohybujete. Nicméně i s přihlédnutím k rozdílům by se rozdíl pohyboval v řádech pár korun.

Kolik zaplatíte za jízdu na elektrokoloběžce?

U elektrokoloběžek už je výpočet trošku složitější. Nejprve jsme potřebovali vzít kapacitu baterie (Ah) a napětí nabíječky (V) obou modelů, které jsme v tomto výpočtu brali v potaz.

Vynásobením těchto hodnot jsme získali kapacitu baterie ve watthodinách (Wh) – jinak řečeno množství energie potřebné k jejímu úplnému nabití. Zde je třeba si uvědomit, že se jedná o ideální údaj. Balancování článků v závěru nabíjecího cyklu a tepelné ztráty jsme při výpočtu nezohledňovali.

Hodnoty obou modelů pro větší přehlednost uvádíme v tabulce:

 

Kapacita
baterie (Ah)

Napětí
nabíječky (V)

Kapacita
baterie (kWh)

Dojezdová vzdálenost (km)

Aerium Aovo Pro

10 Ah

36 V

0,36 kWh

35 km

Aerium Coolfly 1600 W

15,6 Ah

48 V

0,749 kWh

60 km

Následně jsme kapacitu ve Wh převedli na kWh, abychom měli sladěné jednotky s těmi, které dodavatelé energií uvádějí ve svých cenících. Co se týče samotné ceny energií, řídili jsme se průměrem, který v současnosti činí 5 Kč / kWh.

Posléze jsme kapacitu baterie v kWh vynásobili cenou energií a vydělili maximální dojezdovou vzdáleností, čímž jsme dostali cenu za jeden kilometr. Výsledek jsme pak vynásobili deseti, abychom dostali cenu za deset ujetých kilometrů.

Při našich výpočtech jsme počítali s maximálními hodnotami, a to nejen co se týče vzdálenosti, ale i stavu nabití baterie. Jestliže nepojedete s plně nabitou baterií, tak se výkon a tím pádem i nároky na energie mohou změnit, což přirozeně ovlivní i finální cenu provozu.

Elektrokoloběžka, vlastní auto nebo taxi?

A která možnost je tedy úspornější? Jestliže jste počítali s námi, nejspíš už tušíte, jak si auta a elektrokoloběžky vedly – k tomu jsme pro srovnání přidali i ceny moderních taxi služeb v centru Prahy. Už vás ale nebudeme napínat a prozradíme vám výsledky:

auto elektrokolobezka taxi

Benzín

Diesel

Aerium Aovo Pro

Aerium Coolfly 1600 W

UberX Saver

Bolt Economy

33,4 Kč / 10 km

35,3 Kč / 10 km

0,51 Kč / 10 km

0,62 Kč / 10 km

83 Kč / 10 km

90 Kč / 10 km

Čísla mluví za vše – elektrokoloběžka vám může ušetřit každý měsíc nejen stovky, ale dokonce tisíce korun. A to jsme do našeho srovnání nezapočítávali ani útratu za parkování, která na některých místech přesahuje i 70 Kč za hodinu. Reálně se vám tedy cesta autem prodraží ještě více.

Naopak u elektrokoloběžek můžete navíc ušetřit tím, že budete baterii nabíjet například v práci. Energie na pracovišti hradí zaměstnavatel, takže sami nic platit nebudete.

Při cestování na dlouhé trasy elektrokoloběžka osobní auto samozřejmě nenahradí, nicméně pokud jde o každodenní dojíždění do práce nebo vyřizování pochůzek po městě, představuje rychlou, úspornou a navíc i ekologickou alternativu.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Nejlepší drony pro rok 2024: Jaký vybrat?
Sháníte dron s kamerou, abyste si zpestřili videa z cest, nebo dokonce prorazili na poli influencerů? Připravili jsme pro vás srovnání našich TOP mode...
Nejlepší odvlhčovače vzduchu 2024 – Vzdušín.cz představuje TOP modely
Máte doma orosená okna nebo plísně? To značí potíže s nadměrnou vlhkostí – s ní si však perfektně poradí naše TOP odvlhčovače vzduchu. Který si vybere...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1792 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
25/09/2024

Obchod zatím v pořádku. Bohužel zboží musím rteklamovat, což není problémem obchodu. Běží reklamační řízení, vše zadáno elektronicky, pro zboží si přijedou - zatím slušné a rychlé jednání. Snad i reklamace proběhne dle zatím perfektních reakcí.