S elektrokoloběžkami se setkáte doslova na každém kroku, v rámci zákona však dlouho patřily do šedé zóny. Kvůli tomu docházelo k nedorozuměním a nehodám, s čímž se rozhodli zatočit tuzemští i evropští zákonodárci. Již několik let tak existuje platná legislativa, podle níž se musí všichni řidiči elektrokoloběžek řídit.

Legislativa se přitom zaměřuje nejen na pravidla spojená s pohybem na veřejných komunikacích, ale i kategorizaci elektrokoloběžek podle jejich výkonu. Na jednotlivé kategorie elektrokoloběžek jsou navíc kladeny jiné požadavky a pravidla, jejichž porušením si můžete vysloužit i pořádně tučnou pokutu.

Znalost legislativy vám tedy dokáže ušetřit nemalé peníze a pomůže vám vyvarovat se zbytečným problémům. V dnešním článku se zblízka podíváme na to, jak české právo na elektrokoloběžky nahlíží, jaká pravidla je třeba dodržovat a jaké požadavky musíte jako řidič splňovat.

 

Electric scooters and legislation

Zdroj: Canva

Co je elektrokoloběžka z právního hlediska?

Pokud vlastníte elektrokoloběžku, měli byste vědět, jak na ni zákon pohlíží. Z hlediska práva se setkáte se dvěma kategoriemi, a to jízdními koly a motocykly

Za jízdní kolo se považují elektrokoloběžky bez řidičského průkazu, které disponují maximálním výkonem 250 W a jejich maximální rychlost nepřekračuje 25 km/h. Do kategorie spadají i elektrokoloběžky s pomocným motorem o výkonu 1 000 W – dostupné modely si můžete prohlédnout v sekci elektrokoloběžky 1 000 W.

Klíčové je však to, aby výkon stroje nepřekročil 250 W a rychlost elektrokoloběžky nepřesáhla 25 km/h – pro tento účel jsou elektrokoloběžky vybaveny omezovačem rychlosti. Celou problematiku popisuje příloha 12, část C vyhlášky č. 341/2014 Sb.

Stroje přesahující zmíněné parametry jsou automaticky zařazeny do kategorie motocyklů, které se považují za součást veřejné dopravy. Elektrokoloběžky s rychlostí 30 km/h a vyšší tak musí splňovat veškerá pravidla spojená s provozem motocyklu. To zahrnuje i sjednání povinného ručení a vyřízení řidičského průkazu, který musí odpovídat výkonu elektrokoloběžky.

 

the electric scooter cannot be switched on

Zdroj: Canva

Platná pravidla pro jízdu na elektrokoloběžce

Platná pravidla, jimž podléhá jízda na elektrokoloběžce, se liší podle kategorie, do které váš stroj spadá. Pokud je považován za jízdní kolo, musíte se během jízdy řídit stejnými pravidly jako cyklisté – vše upravuje zákon § 57 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb. a již zmíněná příloha 12, část C vyhlášky č. 341/2014 Sb.

Kromě pravidel jízdy je zde popsán požadovaný technický stav elektrokoloběžky 1000 W, která by měla disponovat:

  • funkčními brzdami,
  • zaslepenými konci řídítek,
  • zadní odrazkou červené barvy,
  • přední odrazkou bílé barvy,
  • nejméně jednou odrazkou na paprscích kol (alespoň jedno kolo),
  • přední svítilnou bílé barvy,
  • zadní svítilnou červené barvy.

Během jízdy na elektrokoloběžce s max. rychlostí 25 km/h byste se měli pohybovat primárně po cyklostezkách, a to vždy pouze po pravé straně. Velký pozor si dejte na cyklostezkách spojených se stezkami pro chodce, kdy je vyšší riziko, že dojde ke střetu mezi vámi a chodcem.

 

Electric scooters and legislation

 

Pohybovat se můžete i po cyklistických zónách, které jsou určené hlavně pro jízdní kola, ale i tady se můžete setkat s motorovými vozidly. Jelikož v ČR nejsou cyklostezky dostatečně rozvinuté, je pravděpodobné, že se budete muset pohybovat i po silnici. Jízda je v takovém případě možná pouze pro děti starší 10 let – jinak musí být pod dohledem osoby starší 15 let. Využít můžete také jízdní pruhy či koridory pro cyklisty.

I pro jezdce na jízdních kolech a elektrokoloběžkách existují zákazy, podle kterých se nesmí pohybovat po:

  • stezkách pro chodce,
  • pěších zónách,
  • chodníku,
  • přechodu pro chodce,
  • místech se zákazem vjezdu jízdních kol.

U elektrokoloběžek je také zakázána jízda ve dvou nebo pod vlivem alkoholu. Se stroji, které spadají mezi motocykly, pro vás platí stejná pravidla jako pro řidiče běžných motorových vozidel. V souvislosti s tím je třeba disponovat platným řidičským průkazem, který odpovídá výkonu elektrokoloběžky – nejvýkonnější modely v naší nabídce naleznete v sekci elektrokoloběžky 2000 W.

Požadavky na řidiče elektrokoloběžek

Kromě dopravních pravidel musí řidiči elektrokoloběžek dodržet určité požadavky. Ty se opět liší podle toho, zda elektrická koloběžka spadá do kategorie jízdních kol, či motocyklů. Nejjednodušší je provoz elektrokoloběžek považovaných za jízdní kola, u nichž je povinná pouze helma na elektrokoloběžku pro řidiče mladší 18 let. 

Většina odborníků však doporučuje nošení bezpečnostní helmy všem řidičům, jelikož dokáže zabránit i velmi závažným úrazům, a to i při střetu s jinými motorovými vozidly. Mnohem komplikovanější je dodržení požadavků u výkonných elektrokoloběžek považovaných za motocykly. V první řadě je mohou řídit pouze osoby od 15 let – minimální věk se odvíjí od maximálního výkonu elektrokoloběžky.

Zároveň je nezbytná registrace elektrokoloběžky a montáž registrační značky. Během kontroly vás tak policista může požádat o předložení technického a řidičského průkazu. Jeho volba se pak odvíjí zejména od výkonu elektrokoloběžky, a sice následovně:

Nutné je také pojištění elektrokoloběžky, díky čemuž budou pokryty případné škody způsobené na majetku třetích osob. Během jízdy na elektrokoloběžce, která spadá mezi motocykly, je navíc nutné mít během jízdy nasazenou bezpečnostní helmu a ochranu zraku.

Pravidla pro jízdu s upravenou či modifikovanou elektrokoloběžkou

Mezi majiteli elektrokoloběžek jsou oblíbené různé úpravy či modifikace, které však mohou být z hlediska zákona problematické. Velký pozor si dejte na tuning a umělé zvýšení výkonu elektrokoloběžky. Stroje s takovými úpravami mohou označeny jako technicky nezpůsobilé. Navíc vás takové zásahy připraví o záruku od prodejce.

Bezpečnější je tak investovat rovnou do výkonnějšího modelu, například do elektrokoloběžky do terénu. Přistoupit můžete i k menším úpravám, jako je například výměna baterie do elektrokoloběžky. Ta je obvykle zcela bezpečná a neměla by pro vás mít žádné negativní důsledky. Přijít byste neměli ani o záruku – vše si ale raději ověřte v obchodních podmínkách prodejce.

Pokud se chystáte vyměnit u elektrokoloběžky náhradní díly, včetně řídící jednotky elektrokoloběžky, obraťte se raději na profesionální servis, a to ideálně přímo u prodejce. Jestliže bude elektrokoloběžka po úpravách splňovat stejné parametry jako před zásahem, měla by být stále způsobilá k jízdě po veřejných komunikacích, včetně silnic a cyklostezek.

 

Electric scooters and legislation

 

Jaké sankce a pokuty na vás čekají při porušení pravidel?

Jako řidič klasické i silné elektrokoloběžky si můžete při nedodržování pravidel vysloužit pořádnou pokutu, a to i v řádu několika desítek tisíc korun. Pořádně si připlatíte zejména v případě, že na veřejnou komunikaci vyrazíte s technicky nezpůsobilou elektrokoloběžkou. Za takový prohřešek můžete získat pokutu až ve výši 10 000 Kč.

Vyhněte se také jízdě po chodníku, jež je zakázána pro všechny řidiče – výjimkou jsou děti do 10 let věku. U tohoto přestupku vám může být na místě uložena pokuta až ve výši 2 000 Kč. Podobné sankce vám hrozí i pří neukázněné jízdě či pohybu po komunikacích, které nejsou k danému účelu určené – jedná se například o případy, kdy pojedete po cyklostezce s elektrokoloběžkou s výkonem nad 1 000 W a rychlostí vyšší než 25 km/h.

Sankce vás čekají i při jízdě pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. V takovém případě vám může hrozit pokuta ve výši přesahující 30 000 Kč. Pokud navíc odmítnete dechovou zkoušku či krevní test, může výše pokuty překročit i hranici 50 000 Kč.

Jak jste se mohli přesvědčit, jízda na elektrokoloběžce není zas taková hračka, jak by se mohlo na první pohled zdát. V první řadě je důležité zařadit daný model elektrokoloběžky do správné kategorie, a to buď mezi jízdní kola, nebo motocykly.

Pro obě kategorie je nutné řídit se odlišnými pravidly a splnit odlišné požadavky. Pokud se chcete vyhnout případným problémům a zvýšit bezpečí sebe i ostatních, měli byste vždy dodržovat platná pravidla a legislativu.

Ta se může v jednotlivých zemích lišit – jestliže se tedy chystáte do zahraničí, vždy si ověřte tamní pravidla a požadavky na řidiče elektrokoloběžek. Je však možné, že se dopravní předpisy s přibývajícím počtem strojů budou měnit i u nás, a proto si čas od času ověřte, zda nedošlo k jejich aktualizaci.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Elektrokoloběžka nejde zapnout: Kompletní průvodce diagnostikou a řešením problému
Nedaří se vám zapnout vaši elektrokoloběžku? Na vině může být řada různých příčin. Náš komplexní průvodce vám prozradí, jaké to jsou a co můžete dělat...
Jak snadno zvýšit výkon elektrokoloběžky? Přinášíme několik osvědčených tipů!
Nevyhovuje vám výkon elektrokoloběžky? Vyzkoušejte naše rady a tipy na jeho zvýšení! Svůj stroj tak budete moci využívat na maximum při každé jízdě....
Heureka
Hodnocení zákazníků
1685 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
20/02/2024

Velice profesionální přístup prodávajícího, ochota poradit a doporučit vhodný produkt, rychlost dodání.