Získali jste slevu. Uplatnit ji můžete v nákupním košíku.

Když zaútočí letní třicítky, jen málokdo si udrží chladnou hlavu. Kvůli horkému počasí nám to vůbec nemyslí, jsme neustále podráždění a zpocení, a to i těsně poté, co vylezeme ze sprchy. V takovém stavu se jen stěží nutíme do běžných aktivit, natož pak, abychom šli třeba cvičit. Naštěstí existuje několik způsobů, jak ochladit byt, a tak si v parném létě dopřát alespoň chvíli opravdové pohody. Které to jsou?

Zkuste to větrákem

Mezi nejoblíbenější a nejlevnější způsoby jak ochladit pokoj bez klimatizace patří větráky. Jedná se o typ chlazení místnosti, který se využívá zejména v kancelářích, ať už ve stropním, stojacím či stolním provedení. Stropní ventilátory bývají nejúčinnější, jelikož se teplý vzduch rozhání u stropu, kde se ho shromažďuje nejvíce. Pomohou vám ale i stolní nebo stojací ventilátory, zejména pokud pracujete u počítače, musíte si však správně přizpůsobit výkon a směr foukání. Mějte však na paměti, že od větráku nemůžete očekávat žádné velké extrémní ochlazení.

věntilátory vzduchu

Co takhle ochlazovač vzduchu?

Další cestou jak ochladit místnost v létě, pokud se vám nechce pořizovat klimatizaci jako takovou, jsou ochlazovače vzduchu. Tento přístroj využívá k pocitovému chlazení vodu nebo led. Uvnitř je totiž vybavený menším ventilátorem, který takto ochlazený vzduch fouká do místnosti. V suchých a prašných místnostech se opravdu hodí, jelikož přirozeně zvlhčuje vzduch. Naopak v místnostech, kde je vlhkost vzduchu už tak dost vysoká, by používání ochlazovače mohlo vést ke vzniku plísní. Reálně však ochlazovače vzduchu snižují teplotu pouze pocitově. Popisujeme rozdíl mezi ochlazovačem a klimatizací.

ochlazovač vzduchu

Stacionární a mobilní klimatizace

Posledním a zároveň nejúčinnějším způsobem jak ochladit byt v horku je klimatizace. Ideální volbou z pohledu efektivity jsou stacionární neboli zabudované klimatizace, které jsou napojené na venkovní jednotku nebo průduchy, které odvádějí teplý vzduch z místnosti ven. Bývají velice tiché, avšak výkonné a úsporné, záleží však také na tom, jakou značku a model si vyberete a do jak velké místnosti ji umístíte.

Jestliže se vám klimatizace do bytu nechce instalovat napevno nebo to nemůžete udělat, můžete si pořídit mobilní klimatizaci. Tu totiž pouze postavíte do místnosti, vyvedete z okna hadici, která bude z místnosti odvádět teplý vzduch, a zapojíte ji do elektřiny. Poté už si jen užíváte toho, jak se teplota okolo vás postupně snižuje a vaše tělo zažívá úlevu. Hadici je však v okně třeba utěsnit, aby se teplý vzduch nevracel zpátky do místnosti. Pořizovací cena je sice vyšší než u větráků, avšak chladící účinek je také o to silnější.

mobilní klimatizace

Heureka
Hodnocení zákazníků
956 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost

11/10/2021
Oveřený zákazník
100 %

Odvzdušňovač Wods mám krátce, pracuje dle očekávání a výběru, jsem spokojená, nebyl dodán český návod (asi se cestou ztratil), na žádost byl elektronicky poskytnut nový. Věra