Klimatizace si většina lidí spojuje s jejich chladícími schopnostmi, a proto je nejčastěji nakupují právě v létě. Pravdou však je, že některé jednotky využívají stejného principu jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch a tím pádem vám mohou sloužit i k vytápění.

Topení pomocí klimatizace se často považuje za neefektivní a nehospodárné, avšak ve skutečnosti může být výhodnější než běžné formy vytápění, a to především v přechodném období na jaře a na podzim. Stačí si jen vybrat ten správný typ klimatizace.

Kdybyste běžně topili s mobilní jednotkou, pak by se vám to příliš nevyplatilo. Pokud chcete úsporný provoz při vytápění, pak vám poslouží jedině nástěnná klimatizace. Konkrétně můžete vybírat ze dvou hlavních typů modelů, které si představíme níže.

Splitové a multisplitové klimatizace

Ať už má nástěnná klimatizace označení split nebo multisplit, vždy se jedná o zařízení složené minimálně ze dvou jednotek – vnitřní a vnější

Vnější jednotka funguje na podobném principu jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, přičemž vysílá ochlazený či vyhřátý vzduch do jednotky vnitřní, která jej dále uvolňuje do místnosti.

Jak už jste možná vydedukovali, u varianty multisplit k vnější jednotce můžete napojit hned několik vnitřních zařízení, a tak zajistit chlazení a vytápění pro větší počet místností najednou.

A jak tepelné čerpadlo vzduch-vzduch vlastně funguje? Využívá tepla, které odebírá ze vzduchu prostřednictvím venkovní jednotky. S jeho pomocí vnitřní jednotka posléze ohřívá vzduch uvnitř v místnosti.

V praxi pak stačí nastavit požadovanou teplotu a klimatizace udělá vše za vás – nejenže zajistí ohřátí vzduchu na zvolené stupně, ale také teplotu bude udržovat. Jelikož klimatizace nejsou zařízením určeným k vytápění jako takovému, v běžné domácnosti topení pomocí klimatizace využijete spíše v jarním a podzimním období nebo jako doplněk k běžnému vytápění.

Jak funguje topení pomocí klimatizace?

Imagem

 1. studený vzduch
 2. venkovní jednotka
 3. nízký tlak, chladná pára
 4. zpětný ventil
 5. kompresor
 6. vysoký tlak, teplá pára
 7. vnitřní jednotka
 8. teplý vzduch
 9. vysoký tlak, teplá kapalina
 10. rozšiřující zařízení
 11. nízký tlak, chladná kapalina

Žádná venkovní jednotka? Nabízí se modely Unico HP 

Instalace klimatizace o dvou jednotkách může být náročnější, a to jak z finančního, tak i časového hlediska. To sice nemusí představovat problém, nicméně v některých prostorech její využití není možné.

Ani tak se ale o vytápění pomocí klimatizace nemusíte okrádat, existují totiž i zařízení bez venkovní jednotky – konkrétně z řady Olimpia Splendid Unico. 

Vypadají podobně jako klasická nástěnná klimatizace, ale všechny komponenty mají zabudované v jediné jednotce. Ve výsledku pak stačí vytvořit dva otvory ve zdi a stavební úpravy jsou u konce.

Pokud však plánujete nejen chlazení, ale i vytápění pomocí klimatizace, při výběru konkrétního modelu sledujte, zda má označení „HP“. Výrobce Olimpia Splendid tak označuje modely opatřené tepelným čerpadlem, které jsou při vytápění mnohem úspornější a fungují podobně jako u splitových klimatizací.

Invertorová technologie – radost pro vaši peněženku

Jestliže je pro vás úspora prioritou, měli byste věnovat zvláštní pozornost klimatizacím, které mají v názvu výraz „Inverter“. Jde o anglické označení pro invertor – technologii, díky které klimatizace dosahují až 30% úspory oproti zařízením bez této úpravy.

Invertor upravuje výkon kompresoru podle aktuální situace a vašich potřeb, a tak nedosahuje zbytečně vysokého výkonu, což vede k nižší spotřebě energií. 

O to účinnější je pak takzvaný „dual invertor“, díky kterému jednotka běží zhruba na 70 % svého běžného výkonu. V obou případech se při stejně efektivním chlazení i vytápění pomocí klimatizace dosahuje menší spotřeby, díky čemuž můžete zařízení bez problému využívat i dlouhodobě.

Zkrátka a dobře, topení pomocí klimatizace nemusí nutně znamenat drahou záležitost. Vše záleží na výběru vhodného modelu, který vám zajistí spolehlivý a efektivní, avšak zároveň i úsporný provoz.

Pokud byste si nevěděli rady s výběrem či instalací klimatizace, neváhejte se obrátit na náš zákaznický servis, a to telefonicky či emailem. Naši odborníci se o vás rádi postarají a pomohou vám najít optimální řešení s ohledem na vaši situaci a konkrétní potřeby.


Výběr jednotky pro rekuperaci vzduchu – Vzdušín.cz radí, jak najít tu nejvhodnější
Jak domů dostat čerstvý vzduch, ale vyhnout se tepelným ziskům či ztrátám? Řešením je rekuperace, která je využívá k udržování stabilní teploty. Jak j...
Jak řešit odvod teplého vzduchu a kondenzátu, aneb Průvodce instalací mobilní klimatizace od Vzdušín.cz
Mobilní klimatizaci nelze jen rozbalit a spustit. Před uvedením do provozu musíte vyřešit odvod teplého vzduchu a kondenzátu. Jak na to? Vzdušín.cz má...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1143 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost

08/04/2022
Oveřený zákazník
100 %

Obchod doporučuji. Komunikace s obchodem je velmi dobrá a na vysoké úrovni. Velmi slušné jednání se zákazníkem