Venkovní teploty dosahují nuly, ale ve vašem bytovém domě se ještě netopí? Nemusíte se klepat zimou a doufat, že vám pomohou hektolitry horkého čaje. Perfektním řešením pro vás totiž může být přímotop

Jedná se o skvělý doplňkový zdroj tepla, který vám pomůže zvednout teplotu tam, kde klasické vytápění nestačí nebo není k dispozici. Představuje tedy perfektního parťáka nejen do domů a bytů, ale i na stavby, do rekreačních objektů, jako jsou chaty a chalupy, nebo zimních zahrad a jiných místnosti bez radiátoru.

Na trhu však najdete celou řadu modelů a značek, a tak může být těžké se v nich vyznat. Proto jsme pro vás připravili kompletního průvodce, se kterým si snadno vyberete takové topidlo, které vám bude sloužit řadu let.

Dovnitř nebo ven?

V první řadě nesmírně záleží na tom, zda se přímotop chystáte umístit domů nebo ven. Neexistuje totiž univerzální řešení, které by efektivně pokrylo obě možnosti – musíte se tedy rozhodnout pro jednu z nich. 

Jestliže si chcete letní posedávání na dvorku či na balkóně prodloužit až do září, nabízí se řešení v podobě kompaktního přístroje na stůl, který vás během chladnějších večerů lehce zahřeje. Mnohem výkonnější variantou, která vám poskytne skutečné zahřátí, jsou velké terasové tepelné zářiče, kde jako zdroj tepla slouží elektřina, plyn nebo infračervené paprsky.

Ujasněte si základní požadavky

Teď už ale zpátky k domácím přímotopům. Než začnete hledat ten pravý pro vás, měli byste si ujasnit několik věcí, které jsou pro výběr toho správného zařízení naprosto zásadní. 

První z nich je účel, který by měl váš přímotop plnit, tedy zda s ním chcete vytopit celou místnost, nebo z něj udělat lokální zdroj tepla. Dalším důležitým kritériem je i to, jaký zdroj energie bude přímotop pohánět, což se odvíjí od možností konkrétního bytu, domu, chaty nebo chalupy. Obvykle však můžete vybírat mezi elektřinou, biopalivem nebo plynem.

Vyberte ten správný typ

Na rozdíl od venkovních topidel máte u domácích přímotopů na výběr z několika různých typů zařízení, které se od sebe liší:

 • velikostí, 
 • tvarem, 
 • způsobem vytápění, 
 • účelem využití, 
 • cenou.

Níže vám každý z nich představíme a povíme si o jejich základních výhodách a nevýhodách. Pak už bude jen na vás, abyste vzali v úvahu své potřeby a požadavky, a následně vybrali model, který jim bude přesně odpovídat. Z čeho tedy můžete vybírat?

 

Konvektory

Lidé si nejčastěji kupují konvektory k vytápění menších místností nebo jako doplněk k hlavnímu topení tam, kde jeho výkon jednoduše nestačí. Princip jejich fungování je poměrně jednoduchý – ve spodní části nabírají vzduch, který pak pomocí topných těles ohřejí a horními průduchy vyženou zase ven. Obvykle bývají vybavené také ventilátorem, který ohřátý vzduch rozhání, a tak zajišťuje rychlejší vyhřátí místnosti.

 

 
Konvektor Olimpia Splendid CALEO METAL

Konvektor Olimpia Splendid CALEO METAL

 • tepelný výkon až 2 kW
 • kompaktní rozměry
 • nadčasový a moderní design
 • manuální termostat

 

Mezi zákazníky jsou konvektory populární především díky jejich nízké pořizovací ceně, mají však i několik dalších výhod, mezi které patří například možnost instalace na zeď, nízká hmotnost či tichý chod

Samozřejmě má i několik záporů jako třeba to, že teplo vyžene rychle ke stropu a v dolních částech místnosti pak zůstává chladněji. Kvůli proudícímu a přepalujícímu se vzduchu by mohli mít s konvektory potíže alergici, kteří jsou na částice ve vzduchu citlivější.

 

Topné panely

Velmi efektivní provoz vám mohou nabídnout také topné panely, které se postarají jak o vytápění konkrétního místa, tak i celé místnosti – záleží na konkrétním typu a modelu. 

Přímotopy fungují na takzvaném sálavém principu, kdy pomocí tepelného záření zahřívají okolní předměty i zdi, které v sobě akumulují teplo a následně přirozeně zahřívají i okolní vzduch v místnosti. Často se kombinují s technologií konvektorů, kdy se zahřívá i samotný panel, díky čemuž topí o to intenzivněji a po vypnutí ještě chvíli hřeje.

Obrovská výhoda tohoto druhu přímotopů spočívá především v tom, že jsou schopné vytvořit pocitové teplo velice rychle. Během provozu jsou navíc velice tiché a nevíří prach, díky čemuž se hodí i pro alergiky a astmatiky. 

Také je třeba zmínit, že mají relativně nízkou spotřebu elektrické energie, díky čemuž jsou vhodné i pro dlouhodobé vytápění. Samozřejmě ale mají i svou stinnou stránku, kterou je vyšší pořizovací cena.

 

Infrazářiče

Podobně jako topné panely fungují i infrazářiče, ovšem s tím rozdílem, že pracují s velmi vysokou teplotou. Díky ní ve vás vyvolají téměř okamžitý pocit tepla a stejně tak rychle roztopí i celou okolní místnost. 

Ideální využití najdou například v koupelnách nebo na terasách, kdy potřebujete zatopit pouze krátkodobě. Na dlouhodobé vytápění se infrazářiče příliš nehodí. K vytvoření vysokých teplot totiž spotřebují velké množství energie, a tak se jejich provoz docela prodraží. Na druhou stranu jsou ale tiché a relativně levné. 

Kompaktní karbonový infrazářič Elcon EIR-2000

Kompaktní karbonový infrazářič Elcon EIR-2000

 • tepelný výkon až 2 kW
 • ochrana proti vodě a prachu IP55
 • hodí se pro interiér i exteriér
 • dálkové ovládání
Karbonový infrazářič Elcon ST-RCH2500/6 se stojanem

Karbonový infrazářič Elcon ST-RCH2500/6 se stojanem

 • tepelný výkon až 2,5 kW
 • voděodolnost IP67
 • vhodný pro interiér i exteriér
 • dálkové ovládání

 

Infrazářiče fungují na podobném principu jako sluneční paprsky – teplo tedy šíří tam, kam dosvítí, a vytvářejí tzv. pocitové teplo. Primárně zahřívají povrchy, nikoli vzduch, a tak nemusíte mít obavu, že vám na terase při větrném počasí veškeré teplo uteče.

 

Radiátory

Jestliže hledáte způsob, jak efektivně vytopit místnost bez toho, aniž byste v ní rozvířili prach, mohly by vás zaujmout radiátory, které si poradí nejen s malými, ale i středně velkými místnostmi. 

Skládají se z několika tepelných žeber, které jsou vyplněné olejem. Jeho velkou předností je schopnost udržet teplo i dlouho po vypnutí. Na druhou stranu se však nahřívá o něco déle a také má docela velkou hmotnost, takže se hůře přenáší.

Zajímavou alternativou ke klasickým topidlům v podobě radiátoru by pro vás mohly být duální thermo radiátory. Kombinují totiž technologie konvenčního vytápění s infračerveným sáláním tepla. Díky tomu topí rychle, příjemně, úsporně a zároveň i bez toho, aniž by v místnosti vířily prach. Teplý vzduch se navíc rovnoměrně rozloží od podlahy až ke stropu, takže se zahřejete skutečně od hlavy až k patě. 

 

Teplovzdušná topidla

V případě, že hledáte přímotop, který vám pomůže vyhřát konkrétní místo v pokoji, vás určitě zaujmou teplovzdušná topidla. Jedná se o zařízení, která pomocí odporových článků přeměňují elektřinu na teplo. Ohřátý vzduch pak rozhání do místnosti ventilátorem, díky čemuž se ohřejete prakticky okamžitě. 

Podobně jako konvektory mívají nízkou pořizovací cenu a hmotnost. Některé modely se dokonce otáčejí, a tak pokrývají větší plochu. Za nevýhodu by se naopak dalo považovat to, že nedovedou akumulovat teplo a téměř okamžitě po vypnutí vychladnou.

Domácnosti, kde se drží vlhkost, ocení také to, že tato zařízení plní i funkci odvlhčovače. Plísním a dalším problémům spojeným s vlhkostí tak můžete dát sbohem.

 

 

Topné panely

Velmi efektivní provoz vám mohou nabídnout také topné panely, které vám mohou nabídnout jak vytápění konkrétního místa, tak i celé místnosti - záleží na konkrétním typu a modelu. Přímotopy fungují na takzvaném sálavém principu, kdy pomocí tepelného záření zahřívají okolní předměty i zdi, které v sobě akumulují teplo a následně přirozeně zahřívají i okolní vzduch v místnosti. Často se kombinují s technologií konvektorů, kdy se zahřívá i samotný panel, a tak topí o to intenzivněji a po vypnutí ještě chvíli hřeje.

Obrovská výhoda tohoto druhu přímotopů spočívá především v tom, že jsou schopné vytvořit pocitové teplo velice rychle. Během provozu jsou navíc velice tiché a nevíří prach, díky čemuž se hodí i pro alergiky a astmatiky. Také je třeba zmínit, že mají relativně nízkou spotřebu elektrické energie, díky čemuž jsou vhodné i pro dlouhodobé vytápění. Taková spousta výhod má však i stinnou stránku, kterou je vyšší pořizovací cena.

 

Krby

Pod krbem si v tomto případě nepředstavujte klasickou krbovou vložku, kam budete přihazovat dřevo a následně si vychutnávat jeho příjemné praskání. V tomto případě jde o krb, který je buď elektrický, takže topí a přitom plameny pouze simuluje, nebo o krb na biopaliva, v němž sice založíte skutečný oheň, avšak s pomocí bio-ethanolu. 

Určitě nelze popřít, že tyto typy topidel vypadají mnohem lépe než běžné přímotopy. Když navíc zvolíte krb na biopaliva, dostanete i ekologické řešení, jelikož se při hoření do vzduchu neuvolňují žádné škodlivé látky. Musíte však zároveň počítat s tím, že za něj při nákupu zaplatíte více.

 

Olejové radiátory

Výhodou olejových radiatorů je velká akumulační schopnost náplně, takže radiátor déle vydrží teplý. Jsou šetrné při spotřebě energie. Topení olejovým radiátorem tvoří příjemné mikroklima – nepřepalují totiž prach. Navíc jsou takřka bezúdržbové a vyznačují se dlouhou životností. Některé olejové radiátory obsahují termostat pro automatickou regulaci a časovač.

 

 
Olejový radiátor Olimpia Splendid Caldorad 9TT

Olejový radiátor Olimpia Splendid Caldorad 9TT

 • tepelný výkon až 2,4 kW
 • extra tichý chod
 • kompaktní rozměry
 • kolečka pro snadný přesun
 • manuální termostat

Plynová topidla

Ze všech druhů topidel jsou ta plynová nejuniverzálnější, protože se hodí do malých, středních i velkých místností – záleží pouze na tom, jak výkonnou jednotku si pořídíte. Samozřejmě je nutné mít na požadovaném místě zavedený plyn a připravený otvor ve zdi nebo jinou cestu pro odvod spalin

Jestliže si neděláte hlavu s estetickou stránkou vytápění, můžete použít i plynovou bombu – třeba v místech jako je dílna či garáž. Plynovým topidlem zahřejete místnost poměrně rychle a navíc si nemusíte dělat starosti s hlukem ani vířením prachu, což je určitě výhoda. Na druhou stranu si však trochu připlatíte, a to jak za nákup samotného zařízení, tak i samotný plyn.

 

Keramická topidla

V posledních letech jsou stále více oblíbená takzvaná keramická topidla. Jejich název je odvozen od keramických článků, pomocí kterých vytápějí nejen velmi efektivně, ale i úsporně. Oproti jiným topidlům s nimi můžete dosáhnout až 30% úspory. Během provozu navíc nehučí a nevydávají žádné nepříjemné zvuky – naopak jsou dokonale tiché. 

Keramické topidlo Olimpia Splendid CALDO TRENDY

Keramické topidlo Olimpia Splendid CALDO TRENDY

 • tepelný výkon až 1,8 kW
 • pro místnosti o velikosti do 50 m3
 • velmi rychlý nástup tepla
 • časovač a digitální termostat
 • režim oscilace
Keramické topidlo Olimpia Splendid CALDO TRENDY T

Keramické topidlo Olimpia Splendid CALDO TRENDY T

 • tepelný výkon až 2 kW
 • pro místnosti o velikosti do 60 m3
 • velmi rychlý nástup tepla
 • časovač a digitální termostat
 • režim oscilace
Keramické topidlo Olimpia Splendid CALDO TRENDY ST

Keramické topidlo Olimpia Splendid CALDO TRENDY ST

 • tepelný výkon až 2 kW
 • pro místnosti o velikosti do 60 m3
 • velmi rychlý nástup tepla
 • časovač a digitální termostat
 • režim oscilace

 

Na rozdíl od jiných přímotopů s podobnou efektivitou jsou keramická topidla poměrně malá, a tak nezabírají skoro žádné místo a snadno se přenášejí. Výhodou také je, že nevíří prach, takže jsou vhodná i do domácností, kde žijí alergici nebo malé děti.

 

Čemu dále věnovat pozornost?

Kromě základních parametrů a požadavků na provoz mají přímotopy ještě několik dalších vlastností a funkcí, které je třeba brát při nákupu v potaz. Pro bezpečnost je velmi důležitá pojistka proti přehřátí, která při nadměrném zvýšení teploty zařízení vypne. Dále se určitě vyplatí mít k dispozici funkci termostatu, kdy jednotka udržuje předem nastavenou teplotu, a tak šetří vaše peníze. 

Pokud máte doma mazlíčky nebo malé děti, určitě se vám bude hodit i ochrana proti převrácení, kdy se přímotop při pádu automaticky vypne – nestane se tedy, že by vám vypálil díru do koberce. V potaz se vyplatí vzít také možnost dálkového ovládání a voděodolnost, a to zejména v místech s větší vlhkostí. 

Jestliže přímotop kupujete na chatu nebo chalupu, bude se vám hodit i funkce Anti-Freeze, kdy topidlo vyhřívá místnost jen tak, aby v ní teplota neklesla pod bod mrazu.


Heureka
Hodnocení zákazníků
1330 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost

21/02/2023
Oveřený zákazník
100 %

Potřebovala jsem poradit, tak jsem poslala e-mail. Hned druhý den mi volal pracovník Vzdušína a dozvěděla jsem se vše, co jsem potřebovala. Další den jsem měla čističku doma a od té doby "jede". Na ovzduší je to hodně znát, protože máme 4 kočky a i když neustále uklízím, srst tam poletuje a dýcháme to. Toho jsem se teď zbavila