Získali jste slevu. Uplatnit ji můžete v nákupním košíku.

Venkovní teploty dosahují nuly, ale ve vašem domě bytový dům je ještě netopí? Nemusíte se klepat na zimu a doufat, že vám pomohlo hektolitry horkého čaje. Perfektní vzorek pro vás znamená, že můžete být přímotop ! Na trhu však najdete celou řadu modelů a značek, takže můžete být těžce ve svých výzvách. Proto jsme si pro vás vybrali kompletního průvodce, který si snadno vyberete další topidlo, které vám bude sloužit sérii let.

Dovnitř nebo ven?

V první řadě nesmírně záleží na tom, zda se přímotop chystáte umístit domů nebo ven. Neexistuje totéž univerzální řešení, které by efektivně pokrývalo obě možnosti, proto se rozhodlo pro jednu z nich. Pokud si přejete letní pózování na dvoře nebo na balkóně prodloužit až do září, nabízíme řešení v podobě kompaktního přístroje na stole, který se během chladných večerů lehce přihlásí. Mnohem výkonnější varianta, která vám poskytne efektivní zahřívání, jsou velké terasové tepelné zářiče , kde jako zdroj tepla slouží elektřina, plyn nebo infračervené paprsky.

terasové tepelné zářiče

Ujasněte si základní požadavky

Teď už ale zpátky k domácímu přímotopům. Než začnete hledat ten pravý pro vás, budete si muset ujít několik věcí, které jsou pro výběr toho správného zařízení naprosto zásadní. První z nich je účel, který by měl váš přímotop plnit, tedy zda s ním chcete vytopit celou místnost, nebo z ní udělat lokální zdroj tepla. Dalším důležitým faktorem je i to, jaký zdroj energie bude vyhrávat, co odvíjí od možností konkrétního bytu, domu, chaty nebo chalupy. Obvykle však můžete vybírat mezi elektřinou, biopalivem a plynem. 

Vyberte ten správný typ

Na rozdíl od venkovských topidel máte u domácích přímotopů na výběr z několika různých typů zařízení, které se od sebe liší velikostí, tvarem, způsobem vytápění, účelem využití a samozřejmě i cenou. Níže vám každý z nich představíme a povíme si o jejich základních výhodách a nevýhodách. Pak už bude jen na vás, budete vzbuzovat v úvahách o svých potřebách a požadavcích a následně vybrali model, který bude přesně odpovídat. Z čeho tedy můžete vybírat?

Konvektory

Lidé si nejprve kupují konvektory k vytápění menších místností nebo jako doplněk k hlavnímu topení tam, kde jeho výkon není dostatečný. Princip fungování funguje jen jednou - ve spodní části nabijte horký vzduch, který pak pomocí topných těles ohně a horních průvodů vyzařuje zase ven. Obvykle bydlíte s takovým ventilátorem, který ohřátý vzduch rozhání, a tak dále, že se místnost vytopí rychle.

Mezi zákazníky jsou konvektory populární hlavně proto, že jsou nízké pořizovací cena, mají i několik dalších výhod, mezi které patří například možnost instalace na zeď, nízká hmotnost nebo tichý chod. Samozřejmě má i několik záporů jako třeba to, že teplo vyzařuje rychle ke stropu a v dolních částech místnosti pak zůstává chladněji. Kvůli hrdosti a přepojování vzduchu by mohli mít konvektory potíže s alergiemi, kteří jsou na části ve vzduchu háklivější.

 

Radiátory

Pokud hledáte způsob, jak efektivně vytopit místnost bez toho, kdy budete chtít rozvířit prach, vytvořit tím, že zaujmout radiátory, které si poradí nejen s sebou, ale i středně velkými místnostmi. Skládají se z několika tepelných žeber, které jsou vyplněné topným olejem, které mají velkou předností je jeho schopnost udržet teplo i dlouho po vypnutí. Na druhou stranu je třeba nahrát o něčem déle a také mít docela velkou hmotnost, a tak se nechat přenášet.

Zajímavou alternativou ke klasickým topidlům v podobě radiátoru by pro vás mohly být duální termické radiátory. Kombinujte totéž technologie konvenční vytápění s infračerveným sáním tepla, díky čemuž topí rychle, příjemně a zároveň úsporně a ještě k tomu i bez toho, aniž by v místnosti vířily prach. Teplý vzduch se navíc rovnoměrně rozloží od podlahy až ke stropu, takže se zahřeje skutečně od hlavy až k patě. 

Duální radiátor Thermowell IQ-K20

Teplovzdušná topidla

V případě, že hledáte přímotop, který vám pomůže vyhřát konkrétní místo v pokoji, vás určitě zaujmou teplovzdušná topidla. Jedná se o zařízení, která pomocí odporových článků přeměňují elektřinu na teplo. Ohřátý vzduch pak rozhání do místnosti ventilátorem, díky čemuž se ohřejete prakticky okamžitě. Podobně jako konvektory mívají nízkou pořizovací cenu a hmotnost a některé modely se dokonce otáčejí, a tak pokrývají větší plochu. Za nevýhodu by se neopak dalo považovat to, že teplo nedovedou akumulovat a téměř okamžitě po vypnutí vychladnou.

Topné panely

Velmi efektivní provoz vám mohou nabídnout také topné panely, které vám mohou nabídnout jak vytápění konkrétního místa, tak i celé místnosti - záleží na konkrétním typu modelu. Tyto přímotopy fungují na takzvaném sálavém principu, kdy pomocí tepelného záření zahřívají okolní předměty i zdi, které v sobě akumulují teplo a následně přirozeně zahřívají i okolní vzduch v místnosti. Často se kombinují s technologií konvektorů, kdy se zahřívá i samotný panel, a tak topí o to intenzivněji a po vypnutí ještě chvíli hřeje.

Obrovská výhoda tohoto druhu přímotopů spočívá především v tom, že jsou schopné vytvořit pocitové teplo velice rychle. Během provozu jsou navíc velice tiché a nevíří prach, díky čemuž se hodí i pro alergiky a astmatiky. Také je třeba zmínit, že mají relativně nízkou spotřebu elektrické energie, díky čemuž jsou vhodné i pro dlouhodobé vytápění. Taková spousta výhod má však i stinnou stránku, kterou je vyšší pořizovací cena.

Infrazářiče

Podobně jako topné panely fungují i infrazářiče, ovšem s tím rozdílem, že pracují s velmi vysokou teplotou. Díky ní ve vás vyvolají téměř okamžitý pocit tepla a stejně tak rychle roztopí i celou okolní místnost. Ideální využití najdou například v koupelnách nebo na terasách, kdy potřebujete zatopit pouze krátkodobě. Na dlouhodobé vytápění se infrazářiče příliš nehodí, a to z toho důvodu, že k vytvoření vysokých teplot spotřebují velké množství energie, a tak se jejich provoz docela prodraží. Na druhou stranu jsou ale tiché a relativně levné.

 

Karbonový infrazářič Simfer S1860WTB UK

Krby

Pod krbem si v tomto případě nepředstavujte klasickou krbovou vložku, kam budete přihazovat dřevo a následně si vychutnávat jeho příjemné praskání. V tomto případě jde o krb, který je buď elektrický, takže topí a přitom plameny pouze simuluje, nebo o krb na biopaliva, v němž sice založíte skutečný oheň, avšak s pomocí bio-ethanolu. Určitě nelze popřít, že tyto typy topidel vypadají mnohem lépe než běžné přímotopy, když však zvolíte krb na biopaliva, dostanete navíc i ekologické řešení, jelikož se při hoření do vzduchu neuvolňují žádné škodlivé látky. Musíte však zároveň počítat s tím, že za něj při nákupu zaplatíte více.

Olejové radiátory

Výhodou olejových radiatorů je velká akumulační schopnost náplně. Radiátor déle vydrží teplý. Jsou šetrné při spotřebě energie. Topení olejovým radiátorem tvoří příjemné mikroklima – nepřepalují prach  Jsou takřka bezúdržbové a vyznačují se dlouhou životností. Některé olejové radiátory obsahují termostat pro automatickou regulaci a časovač.

Plynová topidla

Ze všech topidel jsou ta plynová nejuniverzálnější, protože se hodí do malých, středních i velkých místností - záleží pouze na tom, jak výkonnou jednotku si pořídíte. Samozřejmě musíte mít v místě, kam ji chcete umístit, zavedený plyn a pak také otvor ve zdi nebo jinou formu odvodu spalin. Jestliže si neděláte hlavu s estetickou stránkou vytápění, můžete použít i plynovou bombu - třeba v místech jako je dílna či garáž. Plynovým topidlem zahřejete místnost poměrně rychle a navíc si nemusíte dělat starosti s hlukem ani vířením prachu, což je určitě výhoda. Na druhou stranu si však za zařízení trochu připlatíte.

Čemu dále věnovat pozornost?

Kromě základních parametrů a požadavků na provoz mají přímotopy ještě několik dalších vlastností a funkcí, které je třeba brát při nákupu v potaz. Jednou z nich, která je pro bezpečnost velmi důležitá, je pojistka proti přehřátí, která při nadměrném zvýšení teploty zařízení vypne. Dále se určitě vyplatí mít k dispozici funkci termostatu, kdy jednotka udržuje předem nastavenou teplotu, a tak šetří vaše peníze. 

Pokud máte doma mazlíčky nebo malé děti, určitě vám bude hodit i ochrana proti převrácení, kdy se přímotop při pádu automaticky vypne, a tak se nestane, že by vám pomohlo vypálit díru do koberce. Mimo to je třeba vzít potaz také voduodolnost, zejména v místech s větším vlhkostí, a možnost dálkového ovládání. Pokud přímotop kupujete na chatu nebo chalupu, mohla by vám vám hdit i funkce Anti-Freeze, kdy topidlo vyhřívá místnost jen tak, aby v ní teplota neklesla pod bod mrazu.


Heureka
Hodnocení zákazníků
965 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost

24/11/2021
Oveřený zákazník
100 %

Vzušín.cz je zcela bez chyb,ve všem mi vyšli vstříc.Hodní a ochotní po všech stránkách.Hodnotím nejvyší známkou.