Naše prodejna je od 22. 10. otevřená pouze pro výdej objednávek. Poradenství stále poskytujeme telefonicky a na [email protected]. Nákup online probíhá beze změn.

Venkovní teploty dosahují nuly, ale ve vašem bytovém domě se ještě netopí? Nemusíte se klepat zimou a doufat, že vám pomohou hektolitry horkého čaje. Perfektním řešením pro vás totiž může být přímotop! Na trhu však najdete celou řadu modelů a značek, a tak může být těžké se v nich vyznat. Proto jsme si pro vás připravili kompletního průvodce, se kterým si snadno vyberete takové topidlo, které vám bude sloužit řadu let.
 

Dovnitř nebo ven?

 
V první řadě nesmírně záleží na tom, zda se přímotop chystáte umístit domů nebo ven. Neexistuje totiž univerzální řešení, které by efektivně pokrylo obě možnosti, proto se musíte rozhodnout pro jednu z nich. Jestliže si chcete letní posedávání na dvorku či na balkóně prodloužit až do září, nabízí se řešení v podobě kompaktního přístroje na stůl, kterým se během chladnějších večerů lehce přihřejete. Mnohem výkonnější variantou, která vám poskytne skutečné zahřátí, jsou velké terasové tepelné zářiče, kde jako zdroj tepla slouží elektřina, plyn nebo infračervené paprsky.
 
 

Ujasněte si základní požadavky

 
Teď už ale zpátky k domácím přímotopům. Než začnete hledat ten pravý pro vás, měli byste si ujasnit několik věcí, které jsou pro výběr toho správného zařízení naprosto zásadní. První z nich je účel, který by měl váš přímotop plnit, tedy zda s ním chcete vytopit celou místnost, nebo z něj udělat lokální zdroj tepla. Dalším důležitým kritériem je i to, jaký zdroj energie jej bude vyhřívat, což se odvíjí od možností konkrétního bytu, domu, chaty nebo chalupy. Obvykle však můžete vybírat mezi elektřinou, biopalivem a plynem. 
 

Vyberte ten správný typ

 
Na rozdíl od venkovních topidel máte u domácích přímotopů na výběr z několika různých typů zařízení, které se od sebe liší velikostí, tvarem, způsobem vytápění, účelem využití a samozřejmě i cenou. Níže vám každý z nich představíme a povíme si o jejich základních výhodách a nevýhodách. Pak už bude jen na vás, abyste vzali v úvahu své potřeby a požadavky a následně vybrali model, který jim bude přesně odpovídat. Z čeho tedy můžete vybírat?
 

Konvektory

 
Lidé si nejčastěji kupují konvektory k vytápění menších místností nebo jako doplněk k hlavnímu topení tam, kde jeho výkon jednoduše nestačí. Princip jejich fungování je poměrně jednoduchý - ve spodní části nabírají horký vzduch, který pak pomocí topných těles ohřejí a horními průduchy vyženou zase ven. Obvykle bývají vybavené také ventilátorem, který ohřátý vzduch rozhání, a tak způsobuje, že se místnost vytopí rychleji.
 
Mezi zákazníky jsou konvektory populární především kvůli jejich nízké pořizovací ceně, mají však i několik dalších výhod, mezi které patří například možnost instalace na zeď, nízká hmotnost nebo tichý chod. Samozřejmě má i několik záporů jako třeba to, že teplo vyžene rychle ke stropu a v dolních částech místnosti pak zůstává chladněji. Kvůli proudícímu a přepalujícímu se vzduchu by mohli mít s konvektory potíže alergici, kteří jsou na částice ve vzduchu háklivější.

Radiátory

 
Jestliže hledáte způsob, jak efektivně vytopit místnost bez toho, aniž byste v ní rozvířil prach, mohly by vás zaujmout radiátory, které si poradí nejen s malými, ale i středně velkými místnostmi. Skládají se z několika tepelných žeber, které jsou vyplněné topným olejem, jehož velkou předností je jeho schopnost udržet teplo i dlouho po vypnutí. Na druhou stranu se však nahřívá o něco déle a také má docela velkou hmotnost, a tak se hůře přenáší.
 
Zajímavou alternativou ke klasickým topidlům v podobě radiátoru by pro vás mohly být duální thermo radiátory. Kombinují totiž technologie konvenčního vytápění s infračerveným sáláním tepla, díky čemuž topí rychle, příjemně a zároveň úsporně a ještě k tomu i bez toho, aniž by v místnosti vířily prach. Teplý vzduch se navíc rovnoměrně rozloží od podlahy až ke stropu, takže se zahřejete skutečně od hlavy až k patě. 
 

Teplovzdušná topidla

 
V případě, že hledáte přímotop, který vám pomůže vyhřát konkrétní místo v pokoji, vás určitě zaujmou teplovzdušná topidla. Jedná se o zařízení, která pomocí odporových článků přeměňují elektřinu na teplo. Ohřátý vzduch pak rozhání do místnosti ventilátorem, díky čemuž se ohřejete prakticky okamžitě. Podobně jako konvektory mívají nízkou pořizovací cenu a hmotnost a některé modely se dokonce otáčejí, a tak pokrývají větší plochu. Za nevýhodu by se neopak dalo považovat to, že teplo nedovedou akumulovat a téměř okamžitě po vypnutí vychladnou.
 
teplovzdušný ventilátor
 
 
 

Topné panely

 
Velmi efektivní provoz vám mohou nabídnout také topné panely, které vám mohou nabídnout jak vytápění konkrétního místa, tak i celé místnosti - záleží na konkrétním typu modelu. Tyto přímotopy fungují na takzvaném sálavém principu, kdy pomocí tepelného záření zahřívají okolní předměty i zdi, které v sobě akumulují teplo a následně přirozeně zahřívají i okolní vzduch v místnosti. Často se kombinují s technologií konvektorů, kdy se zahřívá i samotný panel, a tak topí o to intenzivněji a po vypnutí ještě chvíli hřeje.
 
Obrovská výhoda tohoto druhu přímotopů spočívá především v tom, že jsou schopné vytvořit pocitové teplo velice rychle. Během provozu jsou navíc velice tiché a nevíří prach, díky čemuž se hodí i pro alergiky a astmatiky. Také je třeba zmínit, že mají relativně nízkou spotřebu elektrické energie, díky čemuž jsou vhodné i pro dlouhodobé vytápění. Taková spousta výhod má však i stinnou stránku, kterou je vyšší pořizovací cena.
 

Infrazářiče

 
Podobně jako topné panely fungují i infrazářiče, ovšem s tím rozdílem, že pracují s velmi vysokou teplotou. Díky ní ve vás vyvolají téměř okamžitý pocit tepla a stejně tak rychle roztopí i celou okolní místnost. Ideální využití najdou například v koupelnách nebo na terasách, kdy potřebujete zatopit pouze krátkodobě. Na dlouhodobé vytápění se infrazářiče příliš nehodí, a to z toho důvodu, že k vytvoření vysokých teplot spotřebují velké množství energie, a tak se jejich provoz docela prodraží. Na druhou stranu jsou ale tiché a relativně levné.
 

Krby

 
Pod krbem si v tomto případě nepředstavujte klasickou krbovou vložku, kam budete přihazovat dřevo a následně si vychutnávat jeho příjemné praskání. V tomto případě jde o krb, který je buď elektrický, takže topí a přitom plameny pouze simuluje, nebo o krb na biopaliva, v němž sice založíte skutečný oheň, avšak s pomocí bio-ethanolu. Určitě nelze popřít, že tyto typy topidel vypadají mnohem lépe než běžné přímotopy, když však zvolíte krb na biopaliva, dostanete navíc i ekologické řešení, jelikož se při hoření do vzduchu neuvolňují žádné škodlivé látky. Musíte však zároveň počítat s tím, že za něj při nákupu zaplatíte více.
 

Olejové radiátory

Výhodou olejových radiatorů je velká akumulační schopnost náplně. Radiátor déle vydrží teplý. Jsou šetrné při spotřebě energie. Topení olejovým radiátorem tvoří příjemné mikroklima – nepřepalují prach  Jsou takřka bezúdržbové a vyznačují se dlouhou životností. Některé olejové radiátory obsahují termostat pro automatickou regulaci a časovač.
 

Plynová topidla

Ze všech topidel jsou ta plynová nejuniverzálnější, protože se hodí do malých, středních i velkých místností - záleží pouze na tom, jak výkonnou jednotku si pořídíte. Samozřejmě musíte mít v místě, kam ji chcete umístit, zavedený plyn a pak také otvor ve zdi nebo jinou formu odvodu spalin. Jestliže si neděláte hlavu s estetickou stránkou vytápění, můžete použít i plynovou bombu - třeba v místech jako je dílna či garáž. Plynovým topidlem zahřejete místnost poměrně rychle a navíc si nemusíte dělat starosti s hlukem ani vířením prachu, což je určitě výhoda. Na druhou stranu si však za zařízení trochu připlatíte.
 

Čemu dále věnovat pozornost?

 
Kromě základních parametrů a požadavků na provoz mají přímotopy ještě několik dalších vlastností a funkcí, které je třeba brát při nákupu v potaz. Jednou z nich, která je pro bezpečnost velmi důležitá, je pojistka proti přehřátí, která při nadměrném zvýšení teploty zařízení vypne. Dále se určitě vyplatí mít k dispozici funkci termostatu, kdy jednotka udržuje předem nastavenou teplotu, a tak šetří vaše peníze. 
 
Pokud máte doma mazlíčky nebo malé děti, určitě se vám bude hodit i ochrana proti převrhnutí, kdy se přímotop při pádu automaticky vypne, a tak se nestane, že by vám třeba vypálil díru do koberce. Mimo to je třeba vzít potaz také voděodolnost, zejména v místech s větší vlhkostí, a možnost dálkového ovládání. Jestliže přímotop kupujete na chatu či chalupu, mohla by se vám hdit i funkce Anti-Freeze, kdy topidlo vyhřívá místnost jen tak, aby v ní teplota neklesla pod bod mrazu.
Hodnocení zákazníků
761 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost
20/11/2020
Oveřený zákazník
10 %

Obchod bez jakéhokoliv upozornění (ani mailem) stornoval objednávku. Až po dotazu na Heuréce bylo zjištěno, že obchod zboží, které nabízí nemá...ale zákazník mu ani nestál za to poslat tuto informaci na mail.