Vlhkost v domě není problémem jen u starších domů, můžete se s ní setkat i v celé řadě novostaveb nebo čerstvě zrekonstruovaných obydlí. Ideální vlhkost v domě se pohybuje mezi 50 až 60 %. Mnoho lidí se domnívá, že do domu proniká především z venku, bývá však způsobená také běžnými domácími činnostmi, jakými jsou například vaření či sprchování. 
 

Jak poznat, jaká je v domě vlhkost vzduchu?

 
Abyste zjistili, jak vysoká je vlhkost ve vašem domě, použijte speciální měřák vlhkosti, který vám vlhkost jednoduše změří a vy tak zjistíte, jestli je vlhkost v domě optimální, nebo je potřeba ji nějakým způsobem zvýšit, nebo naopak snížit.
 

Jak zajistit optimální vlhkost v domě?

 
Komplikace s vlhkostí nastávají od podzimu do jara, kdy je venku chladno a vlhko a tím pádem se vkrádá i do domu, kde se v tomto období méně větrá a tím pádem se tam vlhkost více udržuje. Základní pravidlo v boji s vlhkostí je - hodně větrat a topit, a to každý den. V domě by se měl udělat průvan, aby se vyčistil vzduch a spolu s ním zmizela z domu i samotná vlhkost. Bez zapnutého topení to ale samozřejmě nepůjde - zahříváním se totiž vlhkost začne odpařovat a díky tomu se při větrání vyžene ven.
 

Jak se zbavit vlhkosti v domě?

 
Vysoká vlhkost vzduchu má celou řadu nežádoucích důsledků, které se po čase začnou objevovat a zahrnují například odlupování omítky nebo vznik a množení plísní. Pokud v domě poctivě větráte a topíte a přesto se vám nedaří vlhkosti zbavit, pak pro vás bude ideální řešení v podobě odvlhčovače vzduchu, které vodu ve vzduchu dokáží zachytit, a tak ho logicky vysušují. Odvlhčovač je vhodný umístit například do koupelny, jelikož tam vzniká hodně vlhkosti, která se následně šíří dál po domě.
 
 

Jak zvýšit vlhkost v domě?

 
Ani nízká vlhkost v domě není ideální. V zimě může vlivem topení docházet ke snížení vlhkosti v domě pod 50%, což je nezdravé pro dýchací cesty, a to zejména u astmatiků a lidí s citlivějšími dutinami, které může suchý vzduch velmi dráždit, což pro ně není vůbec zdravé. V takovém případě vám pomohou zvlhčovače vzduchu s automatickou regulací. Ty okolo sebe uvolňují vodní páru, takže vám pomohou zajistit správnou vlhkost vzduchu ve vašem domě a těmto nepříjemným zdravotním komplikacím snadno předejít.
 

Plíseň v domě, co s tím?

 
Vznik plísně je jasným signálem vysoké vlhkosti vzduchu v domě a pro jeho obyvatele představuje velká zdravotní rizika. Uvolňují totiž nebezpečné spory, které způsobují rýmu, kašel a přispívají ke vzniku alergií. Plísně jsou škodlivé pro všechny věkové skupiny, avšak nejvíce jsou ohrožené děti. Pokud plíseň v domě objevíte, co nejdříve s ní začněte bojovat.
 
Existuje celá řada speciálních přípravků, kterými se dá plíseň zlikvidovat. Stačí ho jen na plíseň nastříkat a nechat působit po dobu, která je na postřiku uvedená. Je však potřeba plíseň zlikvidovat hned v momentě, kdy objevíte první černé tečky. Jakmile by se plíseň rozrostla, nemuseli byste si s její likvidací sami poradit a museli byste zavolat specialistu. Pokud postřik nezničí veškerou plíseň, je nutné ho opakovat. Stěny je vhodné natřít speciálním přípravkem, který vzniku plísně zabraňuje.
 
Při vysoké relativní vlhkosti vzduchu je vhodné použít odvlhčovač, který dokáže udržovat přirozenou hladinu vlhkosti a tím zabraňuje tvorbě plísní. Aby odvlhčovač efektivně fungoval v dané místnosti, musí mít zejména správný výkon. S výběrem vhodného odvlhčovače vám rádi poradíme na naší zákaznické lince, nebo emailové adrese info@vzdusin.cz
 
Heureka
Hodnocení zákazníků
1196 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost

03/07/2022
Oveřený zákazník
90 %

Dodání bez problémů, akorát jsem obchod žádal o pozdější dodání z důvodu dovolené a obchod na žádost vůbec nereagoval a zásilku nechal poslat o dovolené.