Kvalitní ovzduší je klíčem ke zdraví, proto je potřeba věnovat mu velkou pozornost. Zatímco venkovní ovzduší je určeno řadou podmínek, které nelze ovlivnit, kvalitu vzduchu v bytě zlepšit můžete, a to razantně. Jedním z kritérií, na které je třeba se zaměřit, abyste dýchali co nejkvalitnější vzduch, je vlhkost vzduchu. Jaká má být optimální vlhkost v bytě, aby vám v něm žilo co možná nejlépe?

 

optimalni vlhkost v byte

 

Jaká má být vlhkost v bytě?

Při určování správné vlhkosti vzduchu v bytě je v první řadě potřeba zohlednit, jaké je roční období. Vlhkost vzduchu v zimě je totiž daleko vyšší než v létě. Správně by se měla v zimních měsících pohybovat mezi 45 až 60 %, kdežto v letních měsících je to o něco méně, a to od 40 do 55 %. Pokud jsou u vás doma hodnoty delší dobu vyšší nebo i nižší, může to vést k různým zdravotním potížím, proto byste se měli vždy snažit vlhkost vzduchu udržovat v uvedeném rozmezí.

Jak probíhá měření vlhkosti v bytě?

K přesnému zjištění aktuální vlhkosti v bytě slouží vlhkoměr. Některé pokojové teploměry ho v sobě mohou mít zabudovaný. Pokud takový ale nemáte, určitě doporučujeme, abyste si domů vlhkoměr pořídili, a měli jste tak stále přehled o vlhkosti ve vašem bytě. Díky tomu ji můžete okamžitě zlepšit, pokud byste zjistili, že se nenachází v ideálních hodnotách..

Jak zvýšit vlhkost v bytě?

Nízká vlhkost vzduchu není prospěšná pro vaše zdraví a ani váš byt. Suchý vzduch u vás může vyvolat celou řadu zdravotních problémů, mezi které patří například rýma a kašel. Pokud je u vás v bytě hodnota vlhkosti pod 40 %, je potřeba ji zvýšit. Vlhko do bytu nevstupuje jenom z venku, ale tvoří se i uvnitř bytu. Abyste zvlhčili váš vzduch, můžete v bytě například začít sušit prádlo. 

Nejlepším řešením je však použití vhodného zvlhčovače vzduchu, který vám vzduch v bytě zaručeně zvlhčí. Zvlhčovače vzduchu bývají navíc vybaveny automatickou regulací, díky které dokáží vlhkost vzduchu měřit a zároveň udržovat. Některé typy zvlhčovačů mají dokonce filtry, díky kterým zbavují vzduch alergenů, pachů a kouře. Tyto přístroje se starají o klima v domácnosti komplexně a někdy se také označují jako pračky vzduchu.

 

idealni vlhkost

 

Uvažujete o nákupu tohoto zařízení? Pak vám jistě přijde vhod náš průvodce výběrem zvlhčovače vzduchu. V něm se dozvíte, na jaké důležité parametry byste se měli zaměřit. A pokud hledáte tipy na nejlepší modely, můžete se rovnou inspirovat níže.

 

 

Jak snížit vlhkost v bytě?

Pokud zjistíte, že je vlhkost v bytě příliš vysoká, je třeba ji snížit. Vysoká vlhkost přispívá k růstu plísní, které jsou zdraví nebezpečné. Po celý rok je proto velmi důležité krátce a intenzivně větrat. S problémem může pomoci také sušení prádla mimo byt či v odvětrávaném pokoji nebo zapnutá digestoř při vaření. Pokud jste již provedli základní opatření, ale bez výsledku, pak máte ještě jednu možnost, a to použití odvlhčovače vzduchu. Ten vám pomůže se vlhkosti efektivně zbavit a některé modely navíc ještě čistí vzduch díky kvalitním filtrům v základní výbavě.

V naší nabídce najdete modely vhodné pro různé účely, ať už se jedná o malé odvlhčovače do koupelen, výkonné modely do větších místností nebo poloprofesionální jednotky pro zvláštní použití. Výběr těch nejlepších modelů z každé kategorie jsme pro vás připravili v našem testu nejlepších odvlhčovačů pro letošní rok. Na prvních příčkách se umístily následující modely:

 

 

Pokud potřebujete pomoci s výběrem toho pravého zařízení pro vaše potřeby, obraťte se na naši zákaznickou podporu, ať už telefonicky na lince 216 216 008 nebo e-mailem na info@vzdusin.cz. Tam můžete detailně popsat vaše komplikace s vlhkostí. S odvlhčovači i zvlhčovači máme bohaté, i osobní, zkušenosti, a tak vám dokážeme poradit vysoce relevantně.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

216 216 008
216 216 008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Jak používat aroma difuzér
Aroma difuzér je ideální způsob, jak můžete provonět váš domov. Jeho velká výhoda spočívá v tom, že jeho používání je mnohem bezpečnější než v případě...
Vlhkost v domě - jak si s ní poradit?
Vlhkost v domě není problémem jen u starších domů, můžete se s ní setkat i v celé řadě novostaveb nebo čerstvě zrekonstruovaných obydlí. Ideální vlhko...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1527 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost

20/02/2024
Oveřený zákazník
100 %

Velice profesionální přístup prodávajícího, ochota poradit a doporučit vhodný produkt, rychlost dodání.