Naše prodejna je od 22. 10. otevřená pouze pro výdej objednávek. Poradenství stále poskytujeme telefonicky a na [email protected]. Nákup online probíhá beze změn.

Jaký je rozdíl mezi mobilní klimatizací a ochlazovačem vzduchu?

Toto je častý dotaz mezi těmi, kteří přemýšlí o způsobech, jak vychladit byt nebo dům. Možností je samozřejmě spousta, ale dnes se zaměříme na dvě konkrétní, které se často mylně zaměňují, tedy na mobilní klimatizaci a ochlazovač vzduchu.

Mobilní klimatizace

mobilní klimatizaceMobilní (přenosná) klimatizace odvádí horko z vnitřních prostor ven. Jak rychle je chladný vzduch rozváděn po místnosti, tedy jak moc pocítíme účinek mobilní klimatizace, závisí na jejich výkonu. Dokáží však dlouhodobě dosáhnout změny ve vnitřní teplotě místnosti. Změna teploty bývá zpravidla max. o 5 °C, jinak to pro organismus není ani příliš zdravé. Klimatizace funguje na tom principu, že vytváří podtlak, kterým nasává vzduch, a rychle ho uvnitř jednotky ochladí.

Z logiky věci musí však horký vzduch někam odcházet, a toto je tedy důležitý poznatek – mobilní klimatizace bez hadice pro odvod horkého vzduchu ven neexistuje. Pokud hadici nikam neodvedete, bude vám klimatizace sloužit jenom jako jakýsi ventilátor, přes který vzduch cirkuluje, a teplotu v místnosti vám nesníží.

Ochlazovače vzduchu

ochlazovač vzduchu PelerPro místnosti, kde nelze odvést odpadní teplo skrze hadici, je tedy vhodné pořídit spíše ochlazovač vzduchu. Ten snižuje teplotu pouze pocitově, a to tak, že na nás míří ventilátor s rozprašovačem mikročástic studené vody nebo vodní páry. Vzduch tím zároveň zvlhčuje, a ventilátor v přístroji rozhání chladnější vzduch po místnosti. Ochlazovače jsou také výrazně lehčí, jelikož jejich jednotka neobsahuje kompresor, jako je tomu u klimatizací; chladí proto ovšem jenom tam, kam dofouknou.

Představte si funkci ochlazovače tak, jako byste si stoupli před větrák a u toho na sebe stříkali studenou vodu z rozprašovače. Pocitově se v tu chvíli určitě zchladíte, třeba bezprostředně po příchodu zvenku, ale reálnou teplotu v místnosti tím nesnížíte. Tato metoda chlazení na principu studené vody nebo ledu bez vývodu horkého vzduchu ven tedy nemůže v porovnání s klimatizací výkonově obstát.

 

Srovnání klimatizace a ochlazovače

Co mají však ochlazovač a klimatizace společného? Oba přístroje jsou vhodné do bytu, kde by byla instalace pevné klimatizace náročná, nebo v historické zástavbě, kde je umístění stacionární jednotky vyloučené. Pro tyto případy však také existují montované klimatizace bez venkovní jednotky.

Pro přehlednost si shrňme všechny poznatky do tabulky:

 

Mobilní klimatizace

Ochlazovač vzduchu

Sníží teplotu vzduchu v místnosti

Odvádí horký vzduch pryč z místnosti

Pracuje jako ventilátor vzduchu

Zvlhčuje vzduch

Potřebuje vývod horkého vzduchu (skrz okno nebo zeď)

Vytvoří chladnější klima v celém prostoru

Snadná manipulace a přesun pro chlazení jednotlivých místností

Na zbytek roku je možné je uklidit

Potřebuje vývod kondenzátu nebo automatický výparník

Rychlé zapojení bez stavebních úprav

Okamžitý provoz

Vhodné pro nenáročné uživatele, kterým stačí krátkodobé pocitové chlazení

Cena

od 8 000 Kč

 od 2 000 Kč

 

Závěr tedy zní: pokud hledáte způsob, jak se pocitově ochladit i bez klimatizace, ochlazovač vzduchu pro vás může být přijatelná volba. Pokud však chcete ochladit v horku byt dlouhodobě, zainvestujte do klimatizace.

A pokud si stále nejste jistí, co vybrat, nebo už vybíráte konkrétní model, neváhejte se na nás obrátit, třeba na [email protected].

 


Hodnocení zákazníků
761 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost
13/11/2020
Oveřený zákazník
100 %

Zboží na první pokus nebylo přebrané z důvodu poškozeného obalu . Potelefon vysvětleno a posláno znovu a v pořádku pán z obchodu vstřícný mohu doporučit .