Jaký je rozdíl mezi mobilní klimatizací a ochlazovačem vzduchu?

Toto je častý dotaz mezi těmi, kdo přemýšlí o způsobech, jak vychladit byt nebo dům. Možností je samozřejmě spousta, ale dnes se zaměřujeme na dvě konkrétní, které se často mylně zaměňují, tedy na mobilní klimatizaci a ochlazovač vzduchu.

Mobilní klimatizace

mobilní klimatizace

Mobilní (přenosná) klimatizace odvádí horko z vnitřních prostor ven. Jak rychle je chladný vzduch rozváděn po místnosti, tedy jak moc pocítíte efekt mobilní klimatizace, záleží na jejím výkonu. Dokáže však dlouhodobě dosáhnout změn ve vnitřní části místnosti. Změna teploty bývá zpravidla max.o 5 ° C, více to pro organismus není ani příliš zdravé. Klimatizace funguje na tom principu, že zvýší podtlak, který nasává vzduch a rychle ho uvnitř jednotky ochladí.

Z logiky věci musí být horký vzduch někam odcházet, a to tedy znamená důležitý důsledek - mobilní klimatizace bez hadice pro odvod horkého vzduchu ven neexistuje. Pokud jste hadici nikam neodvedli, bude vám klimatizace sloužit pouze jako jakýkoli ventilátor, přes který vzduch cirkuluje, a teplota v místnosti se vám nesníží.

Ochlazovače vzduchu

ochlazovač vzduchu Peler

Pro místnost, kde nelze odvést odpadní teplo skrz hadici, je tedy vhodné pořídit spíše ochlazovač vzduchu. Ten sníží teplotu pouze pocitově, a to tak, že na nás míří ventilátor s rozprašovačem mikročástic studené vody nebo vodní páry. Vzduch tím zvlhčuje, ventilátor v přístroji fouká chladnější vzduch po místnosti. Ochlazovače jsou lehčí, nemají kompresor, jako je tomu u klimatizace; ochlazují proto vždy jen tam, kam dofouknou.

Představte si funkci ochlazovače tak, jako byste si stoupli před ventilátor a u toho na sebe stříkali studenou vodu z rozprašovače. Pocitově se v tu chvíli rozhodně zchladíte, třeba bezprostředně po příchodu z venkovního horka, ale  reálnou teplotu v místnosti tím nesnížíte. Tato metoda chlazení na principu studené vody nebo ledu bez vývodu horkého vzduchu tedy nemůže v porovnání s klimatizací výkonově obstát.

Srovnání klimatizace a ochlazovače

Co má ochlazovač a klimatizace společného? Oba přístroje jsou vhodné do bytu, kde by byla instalace pevné klimatizace náročná, nebo v historických zástavbách, kde je umístění stacionární jednotky vyloučené. Pro tyto případy existuje také montovaná klimatizace bez venkovní jednotky.

Pro přehlednost si uvedeme všechny poznatky do tabulky:

 

 

Mobilní klimatizace

Ochlazovač vzduchu

Sníží teplotu vzduchu v místnosti

Odvádí horký vzduch pryč z místnosti

Pracuje jako ventilátor vzduchu

Zvlhčuje vzduch

Potřebuje vývod horkého vzduchu (skrz okno nebo zeď)

Vytvoření chladnějšího klima v celém prostoru

Snadná manipulace a přesun pro chlazení jednotlivých místností

Na zbytek roku je možné je uklidit

Potřebuje vývod kondenzátu nebo automatický výparník

Rychlé zapojení bez stavebních úprav

Okamžitý provoz

Vhodné pro nenáročné uživatele, kterým stačí krátkodobé pocitové chlazení

Cena

od 8 000 Kč

 od 2 000 Kč

Závěr tedy zní: pokud hledáte způsob, jak se ochlazovat i bez klimatizace, ochlazovač vzduchu pro vás může být přijatelnou volbou. Pokud však chcete ochladit v horku byt dlouhodobě, zainvestujte do klimatizace.

A pokud si stále nejste jistí, co vyberete, nebo už vybíráte konkrétní model, neváhejte se na nás obrátit, třeba na info@vzdusin.cz.


Heureka
Hodnocení zákazníků
1467 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost

22/06/2023
Oveřený zákazník
100 %

Nákup u této firmy jsem si vybral na základě kladného hodnocení zákazníků. Zboží mi bylo doručeno velmi rychle a komunikace s prodejcem vynikající. Musím zdůraznit i velmi vstřícný přístup k zákazníkovi. Na základě této zkušenosti nákup u firmy vřele doporučuji.