Správné větrání je základem pro příjemný vzduch uvnitř místností a zároveň pro naši energii. O větrání toho bylo již mnoho Napsáno, měli odborníci i laickou veřejnost se shodovali, že správné větrání odbourává únavu, bolest hlavy, problémy s koncentrací i nespavost nebo rozmrzelost. Proto se rozhodně vyplatí přečíst si, jak můžete svůj domov přidat další čerstvý vzduch a zároveň se inspirovat tipy týkající se správného větrání.
 
Zdroj: unsplash.com

Větrejte alespoň 3x denně

 
Odborníci mají jasno. Větrat jsme používali alespoň třikrát denně, a to po probuzení, po návratu z práce a samozřejmě pořádně i před týmem, než si uložíme ke spánku. Podívejte se, že vám bude nejen lépe pomáhat, ale budete i nadále cítit dobře! Pokud jste celý den doma, třeba o víkendu, větrejte samozřejmě častěji. Zvláště, když tráví celý víkend v kuchyni a doma se vám říkají pachy ze smažených řízků a pečené bábovky. Mnoho odborníků doporučuje v zimě větrat krátce, ale intenzivně, aby došlo k výměně vzduchu i kyslíku. Naopak v létě oceníte dlouhodobě pootevřené okno odvádějící dusno. A jak znáte, že je čas větrat? Napoví vám orosená okna.
 

Orosená okna = čas vyvětrat

 
Orosená okna s kapičkami vody mohou být signálem špatného zateplení, možná nekvalitních oken. Při dnešních moderních stavebních postupech ale signalizují spíše nedostatek kyslíku v místnostech. Pokud se u vás doma objeví nahromadění vlhkosti, především pak v koupelně, kuchyni nebo ložnici, setřete vodu papírovým ubrouskem, eventuálně savou utěrkou a okamžitě vyvětrejte. Větrání je důležité i v těch částech domu, kde se může hromadit vlhkost a plíseň, takže třeba i tam, kde máte více pokojových rostlin či akvárium. Vlhkost může způsobovat problémy s dýcháním a podepisovat se na zhoršujícím se stavu alergiků.
 
Zdroj: unsplash.com
 

Důležitá je i teplota

 
Mnoho lidí zastává v otázkách vytápění, respektive větrání, mylný postoj. V letních měsících se snažíme vnitřní teplotu srazit co nejmenší, další v zimě, kdy venku klesají teploty pod bodem mrazu, mají doma chodit v tílku. Držet jsme se rozhodli použít jednoduché pravidla. Ideální se jeví teplota 21 stupňů Celsia v kombinaci s vlhkostí kolem 40 procent. Máte-li doma zastaralá okna, jež splňují standard pro komfortní bydlení, mají jejich výměnu.
 

Rekuperace vyřeší větrání za vás

 
Rekuperace představuje chytré řešení pro zpětné získání tepla. Speciální systém přivádí čerstvý vzduch zvenčí dovnitř přes rekuperační výměnu, a tým vzduch ochlazuje a neustále přivádí čerstvý. Rekuperační výměníky dosahují velmi vysokých účinností předání tepla, a to až kolem 90%. Díky spuštěné rekuperaci musíte větrat. Naopak tady platí, že pokud máte otevřené okno nebo neustále větráte, efekt rekuperace prakticky nepocítíte. Samozřejmostí je tichý chod celého systému v rodinném domě, komerčních prostorách i moderních bytech.
 

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Odvlhčení interiérů pomůže vašemu zdraví
Přílišné sucho, ale ani vysoká vlhkost neprospívají lidskému organismu. Je potřeba neustále hlídat optimální hodnoty v interiéru, aby se lidé lépe vyh...
Zvlhčovače vzduchu – jaký typ a výkon potřebujete do svého bytu?
Zvlhčení vzduchu se pozitivně podepisuje na bydlení tam, kde je ústřední topení, dokonalá tepelná izolace či spousta elektronických přístrojů generují...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1604 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
20/12/2023

Rozhodne doporucuji zento obchod Je s nimi velmi dobra komunikace. To uz v dnesni dobe moc nezazijete.