Získali jste slevu. Uplatnit ji můžete v nákupním košíku.
Nejde jenom o staré domy, ale setkáte se s tím i v novostavbách. Okna jsou skoro stále orosená, vyprané prádlo schne nezvykle dlouho, rohy a stěny jsou zčernalé, vzduch takřka nedýchatelný. To je jen několik problémů, kdy se vám kvůli vysoké vlhkosti začnou v příbytku tvořit plísně.
 

Zdraví škodlivé plísně

U plísní se nejedná jenom o estetický problém, kdy se musíte dívat na "chlupaté" stěny a stále se zvětšující zčernalé plochy. Přítomnost plísně v bytě znamená, že se vystavujete riziku poškození vašeho zdraví. Co riskujete, když se nepostaráte o brzké vyřešení problému? Mohou vás pálit oči, objeví se bolesti hlavy, krku, infekční choroby a vyrážky. K nejčastějším nemilým následkům patří vznik nejrůznějších druhů alergií a astmatu. Bohužel se některé typy plísní rozmnoží také do vnitřních orgánů nebo na kůži, potom se jistě nevyhnete odborné lékařské pomoci. I tady platí, že nejdůležitější je prevence. Začnete dělat to, co pomůže předejít těmto situacím.
 

Pravidelné kontroly vlhkosti v bytě

Přílišné vlhko odhalte včas, k tomu vám skvěle poslouží vlhkoměry. Jakmile budou hodnoty jiné než doporučené, zkuste ze začátku udělat menší změny. Za ideální hodnoty se považuje rozsah 45 až 60 procent naměřené vlhkosti. Doporučuje se pravidelné větrání. Během léta můžete mít okna otevřená klidně celý den. V chladnějším období zvolte kratší, ale intenzivní větrání.
 
Vlhkoměr
 
 
Tam, kde chybí okna nebo větání nestačí, nainstalujte odvětrávací systémy, lze použít i kvalitní odvlhčovače vzduchu. U novostaveb trvá klidně až dva roky, než dostatečně vyschnou vnitřní omítky, nátěry a malby. Jiná situace nastává u starších budov, kde se objevují závažnější problémy, například zatéká střechou, není provedeno zateplení domu, okapy neodvádějí správně dešťovou vodu, zdem chybí pořádná izolace. Zde pomohou jen nákladnější stavební úpravy. Riziková místa pravidelně prohlížejte. Nejčastěji se plísně objevují za nábytkem, kolem oken, dveří na terasu a na balkon, v rozích, ve spárách dlažby a obkladů, ale rovněž pod tapetami.
 

Odvlhčovač vzduchu Olimpia Splendid Slim 
 

Ničení plísní včas a efektivně

Stane se, že včas vynášíte koš, vymýváte lednici, pouštíte si ventilátor během sprchování, větráte, nábytek nestavíte až těsně ke stěně, ale přesto vznikají plísně. Sežeňte si účinné pomocníky! Náleží k nim speciální chemické nebo ekologické prostředky. Postižená místa se dezinfikují. Pomohou odvlhčovače vzduchu, které umí nasávat vlhký vzduch a voda se nasbírá do nádobky. Existují různé druhy odvlhčovačů s různou konstrukcí, technologií a výkonem. Uvažujte též o pořízení moderní čističky vzduchu, která může fungovat s kombinovanou aktivní i pasivní filtrací. Vzduch se vyčistí recirkulací od nejrůznějších škodlivých látek. Efektivněji pracuje, když se využívají speciální filtry, to už je vhodné i pro domácnosti, kde žijí alergici.
 
Heureka
Hodnocení zákazníků
956 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost

11/10/2021
Oveřený zákazník
100 %

Odvzdušňovač Wods mám krátce, pracuje dle očekávání a výběru, jsem spokojená, nebyl dodán český návod (asi se cestou ztratil), na žádost byl elektronicky poskytnut nový. Věra