Pokud vás doma trápí prašnost, zvířecí chlupy nebo jiné alergeny, určitě už jste zvažovali koupi čističky vzduchu. Chápeme, že modelů je na trhu spousta a je těžké mezi nimi vybrat. Proto jsme se rozhodli podívat se některým kouskům na zoubek a jednoduše popsat jejich klady a zápory.

Tentokrát jsme se pro vás rozhodli provést srovnání dvou zdánlivě stejných čističek vzduchu od prověřeného výrobce Winix: jde o modely Winix Zero a Winix Zero + (PRO). Jaký rozdíl uděláte takové malé plus ve vaší domácnosti?

cisticka vzduchu

Čistička vzduchu Winix Zero

 

Oba modely z nové řady využívají nejnovější technologie filtrace vzduchu a ovládání přístroje. Umí pracovat plně automaticky, mají kvalitní zpracování a mimo jiné vynikají patentovanou technologií PlasmaWave®. Podívejme se na ně o něco blíže.

 

Ovládání a funkce

Winix Zero lze ovládat pomocí panelu v horní části přístroje, a po jeho vyzkoušení musíme říct, že ovládání je velmi intuitivní. Po zapnutí se čistička spustí v automatickém režimu, kdy si na základě senzoru kvality vzduchu sama určuje výkon. Na ovládacím panelu se také nachází tlačítko Timer, díky kterému můžeme nastavit, za jak dlouho se čistička vypne.

Winix Zero+ umí všechno toto, a ještě navrch ji lze spárovat s mobilní aplikací Winix Smart, čímž získáte nejen dálkové ovládání, ale můžete ji zapnout a vypnout odkudkoliv, kde je k dispozici připojení k internetu. To je praktické, pokud chcete například přístroj zapnout hodinu předtím, než dorazíte domů, i když jste zapomněli nastavit Timer. Představte si, že vás po návratu z práce čeká svěží, čistý vzduch. Za nás je tato funkce rozhodně výhoda.

aplikace

Hlasitost

Zkoumáme dál funkce ovládacího panelu. Tlačítko Mode přepne čističku no nočního módu, kdy je rychlost ventilátoru snížena na minimální výkon a zároveň zhasnou kontrolky na ovládacím panelu, takže při spánku může zůstat v chodu a nikoho neruší. Při nočním režimu je čistička Winix Zero velmi tichá – při minimálním výkonu vydává pouhých 27,8 dB.

Winix Zero+ je na tom ještě o něco lépe, i když ne o moc. Na svém minimu vydává pouze 26,4 dB.

Při maximálním výkonu je pak Winix Zero+ o čtyři decibely tišší – to už je trochu znatelnější rozdíl. Výkon a rychlost ventilátoru můžeme manuálně ovládat tlačítkem Fan speed.

 

Filtrace vzduchu

Nyní přikročme k tomu, proč si vůbec čističku vzduchu pořizujeme. Filtrace vzduchu u Winix Zero je čtyř stupňová a probíhá následovně. Vzduch nejdříve prochází přes omyvatelný prachový předfiltr, který zachytí největší částice, jako je prach nebo zvířecí chlupy. Dále v čističce najdeme uhlíkový filtr, který slouží k pohlcování zejména kouře a pachů. Dalším filtrem je HEPA filtr, který zachycuje nejmenší částice jako jsou pylová zrnka, roztoči, spóry plísní, ultrajemné částice prachu, zvířecí alergeny, bakterie, mikroorganismy a kouř.

Posledním stupněm filtrace je již zmíněná technologie PlasmaWave®. Když je tato funkce zapnutá (můžeme ji zapnout či vypnout pomocí tlačítka na ovládacím panelu), čistička vypouští do vzduchu kladné a záporné ionty a díky tomu neutralizuje nežádoucí mikroorganismy a urychluje sedimentaci větších částic. Česky řečeno, méně prachu poletuje vzduchem, rychleji se usadí a mnohem méně ho ve výsledku vdechujeme.

 

Čistička Winix Zero+ disponuje dokonce pěti stupňovou filtrací vzduchu. Nachází se v ní rovněž prachový předfiltr, uhlíkový filtr, HEPA filtr i technologie PlasmaWave®. Pátým stupněm filtrace, který má tato čistička navíc, je unikátní antibakteriální ochrana CleanCel®, kterou je HEPA filtr ošetřený.

filtrace vzduchu

Automatické fungování

Zatímco Winix Zero disponuje senzorem kvality vzduchu, kterým ji sama dokáže vyhodnotit a určit si odpovídající výkon, tak čistička Winix Zero+ má opět něco navíc. Kromě tohoto senzoru disponuje i senzorem těkavých látek. Dokáže tak pracovat ještě samostatněji.

Další automatickou vychytávkou, kterou mají oba modely společnou, je indikace výměny filtru. Až systém vyhodnotí, že je třeba vyměnit filtr, rozsvítí kontrolku na hlavním panelu. Nemusíte se tak starat o to, jestli není filtr zanesený, a stejně tak se vám nestane, že vyměníte filtr, který by mohl ještě sloužit. Snižují se tak náklady na provoz čističky.

 

Poměr cena – výkon

Oba modely jsou vhodné i do větších místností. Díky všem svým přednostem a výkonu až 390 m3/h najde Winix Zero využití jak ve větších obytných prostorách, tak například v kanceláři. Winix Zero+ si může svým výkonem až 470 m3/h troufnout i na větší místnosti, jako je například obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem.

Od toho se odvíjí i cena, která je u modelu Plus o něco vyšší než u Winix Zero. Pokud se mezi nimi budete rozhodovat, ze všeho nejdřív si rozmyslete, za jakým účelem si čističku pořizujete. Pamatujte, že pokud máte doma alergika, je třeba, aby se vzduch v místnosti profiltroval alespoň 3x za hodinu. Pro normální použití stačí profiltrovat 2x za hodinu. Pokud vás tedy při dýchání trápí prach a alergeny v obývacích místnostech nebo v ložnici, může vám model Winix Zero bohatě stačit.

Pokud ale máte doma třeba větší množství zvířat, nebo se chcete zbavit pachu z kuchyně ve větších spojených prostorách, rozhodně sáhněte po vyšším výkonu modelu Winix Zero+. Příjemným bonusem pro vás bude větší komfort užívání, který vám dá spárování s mobilní aplikací.

Čističky značky Winix jsou jihokorejské výroby a pyšní se tak kvalitním zpracováním. Jsou velmi tiché, využívají nejnovější technologie a mají dlouhou životnost.

cisticka vzduchu

Čistička vzduchu Winix Zero+

 

Pokud vám v našem článku nějaká informace chyběla, neváhejte nás kontaktovat na naší infolince nebo na info@vzdusin.cz. Rádi vám poradíme s výběrem té pravé čističky pro vaši domácnost či kancelář.

Heureka
Hodnocení zákazníků
1143 recenzí na Heureka.cz
Celková spokojenost

20/07/2022
Oveřený zákazník
100 %

Rychlá reakce na objednávku, zboží doručeno v pořádku, vstřícnost v jednání a ochota řešit náš problém.