Elektrokoloběžky se staly oblíbeným a efektivním dopravním prostředkem mnoha lidí. Pravidelné používání elektrokoloběžky však bohužel vede k jejímu opotřebení, což ovlivňuje i její životnost. Tu je však možné prodloužit, a to především pravidelnou údržbou. Dostatečnou péčí můžete nejen zabránit nadměrnému opotřebení elektrokoloběžky, ale také dlouhodobě udržet její výkon na stejné úrovni.

V neposlední řadě je pravidelná údržba důležitá i z hlediska bezpečnosti. Po kontrole stavu stroje a údržbě jeho částí si totiž můžete být jistí, že fungují tak, jak by měly. Právě proto jsme pro vás v následujícím článku shrnuli, na co byste při údržbě elektrokoloběžky neměli zapomenout.

 

údržba elektrokoloběžky

Zdroj: Canva

Pozornost si zaslouží každá část elektrokoloběžky

Elektrokoloběžka se skládá z celé řady komponentů, které jsou na sobě navzájem závislé. Poškození jednoho z nich tedy může vést i k tomu, že elektrokoloběžka zůstane nepojízdná. Se správnou a pravidelnou údržbou se však můžete většině poruch úspěšně vyhnout. Které komponenty vyžadují nejvíce pozornosti?

Baterie

Srdcem každé elektrokoloběžky je nepochybně baterie, která dodává energii celému stroji. Bez ní by žádný z komponentů nemohl fungovat. V průběhu času může docházet k jejímu opotřebení, což má vliv zejména na její kapacitu. Po nějaké době tedy může být nutné baterii do elektrokoloběžky vyměnit za novou.

Brzdy

Funkční a správně seřízené brzdy jsou základ. U elektrokoloběžek se setkáte se dvěma typy, a to hydraulickými a kotoučovými brzdami. Jejich pravidelná kontrola by měla být vaším denním chlebem, jelikož vám mohou i zachránit život.

Pneumatiky

Pneumatiky jsou důležité nejen k jízdě, ale rozhodují také o vašem komfortu a výkonu celé elektrokoloběžky. Správně nahuštěné pneumatiky přispívají k vysokému dojezdu elektrokoloběžky a pomáhají jí dosáhnout optimální rychlosti. Naopak špatně nafouklé pneumatiky snižují rychlost i výkon stroje – největší rozdíl můžete pozorovat u elektrokoloběžek s velkými koly.

Odpružení

Zejména u terénních elektrokoloběžek je extrémně důležité odpružení, které se zpravidla nachází na zadní i přední straně. Důležité je přitom nejen z hlediska pohodlí, ale i bezpečnosti. Silné nárazy při jízdě totiž mohou skončit i zraněním. Odpružená elektrokoloběžka je proto v nerovném terénu nezbytností.

Konstrukce elektrokoloběžky

Pozornost je třeba věnovat i konstrukci elektrokoloběžky, která tvoří její pomyslnou kostru. Nejlepší elektrokoloběžky disponují pevnou a robustní konstrukcí, která se vypořádá i s hrubším zacházením. U konstrukce jsou však důležité hlavně spoje, které musí být za každé situace pevné.

 

údržba elektrokoloběžky

Zdroj: Canva

Věnujte pozornost baterii a elektroinstalaci

Pokud to s prodloužením životnosti elektrokoloběžky myslíte vážně, měli byste věnovat pozornost i její baterii. Tu je třeba opečovávat pravidelně, čímž předejdete také jejímu poškození a poměrně snadno odhalíte případné defekty.

Baterie má průměrnou životnost dva roky. Při nesprávném používání se ale může opotřebovat mnohem rychleji, čímž se sníží i její kapacita. Většině potíží můžete přecházet jejím správným nabíjením a používáním – základním pravidlem je, že by se nikdy neměla zcela vybít. Za přijatelné minimum se považuje 20 %.

Pozor si dejte i na to, aby baterie nepřišla do styku s vlhkem. Pokud by k tomu došlo, bude nutné ji vyměnit. Problém se však může objevit i u nabíječky elektrokoloběžky, kterou lze zkontrolovat pomocí měřiče. Na základě naměřených hodnot jednoduše zjistíte, zda nabíjení probíhá optimálně.

V neposlední řadě je dobré zaměřit se i na kabeláž, která propojuje veškeré komponenty uvnitř elektrokoloběžky. Kontrolu však kvůli bezpečnosti a možné ztrátě záruky neprovádějte sami a raději zamiřte do autorizovaného servisu.

 

údržba elektrokoloběžky

 

Klíčová je pravidelná mechanická údržba

Elektrokoloběžky se skládají nejen z elektronických součástek, ale i celé řady dalších částí, které mají spíše mechanický charakter. Jejich pravidelná údržba opět vede k prodloužení životnosti stroje, ale také zvyšuje jeho bezpečnost. 

Zejména se je nutné zaměřit na dotažení všech šroubů, kontrolu vůlí v komponentech a případnou výměnu poškozených dílů. Prohlídku je vhodné svěřit odborníkovi, například v nejbližším servisu elektrokoloběžek. Jednoduše tak můžete předcházet nechtěným kolizím s ostatními účastníky provozu a zbytečným zraněním.

Čištění a mazání

I elektrokoloběžku je třeba čistit, a to minimálně jednou týdně, nebo po jízdě mimo zpevněné silnice. Velký pozor si dejte hlavně u terénních elektrokoloběžek, které se budou při jízdě přírodou mnohem více zanášet. Během čištění dbejte na to, abyste nepoškrábali lak elektrokoloběžky nebo omylem nepoškodili některé její části. V žádném případě na ni nestříkejte vodu a celkově ji příliš nenamáčejte. Bohatě si vystačíte s navlhčeným hadříkem.

Zejména skládací elektrokoloběžky budou vyžadovat pravidelné mazání, které zajistí, že se všechny části budou pohybovat s lehkostí. Ideální je například technický silikon, ale s výběrem vhodného přípravku vám může pomoci i výrobce nebo prodejce vašeho modelu.

Pneumatiky

Důležitou částí jsou i pneumatiky na elektrokoloběžky. Od nich se odvíjí nejen vaše pohodlí a stabilita při jízdě, ale i výkon a rychlost elektrokoloběžky. V tomto ohledu je důležité jejich správné nahuštění – konkrétní hodnota je vždy uvedena na plášti kola.

Údržba by měla zahrnovat nejen kontrolu tlaku v pneumatikách, ale i prohlédnutí kola. Ta by měla zahrnovat kontrolu toho, zda dobře drží na svém místě a bez problému se otáčí a také jestli není poškozena duše. Pokud k jejímu poškození došlo, je třeba neodkladně přistoupit k výměně duše za novou.

Brzdy

Nejdůležitější mechanickou částí vaší elektrokoloběžky jsou brzdy. Vyzkoušejte, zda fungují a ujistěte se, že nejsou zanesené. Zaměřte se také na to, zda nejsou některé části opotřebované nebo uvolněné. Jestliže se vám cokoliv nezdá, určitě se obraťte na autorizovaný servis, kde se o vše postarají zkušení profesionálové.

Pro správnou funkčnost brzd je třeba zkontrolovat brzdové destičky a kotouče. Jejich poškození obvykle poznáte už při jízdě, a to skrze pronikavý pískavý zvuk nebo skřípání brzd, zhoršenou brzdnou sílu či vibrace při brzdění. Vizuálně opotřebení poznáte tak, že jsou destičky velmi tenké a kotouče poškrábané nebo mají hluboké drážky.

 

údržba elektrokoloběžky

 

Dopřejte elektrokoloběžce řádnou péči po jízdě v terénu

Velká část řidičů také využívá elektrokoloběžku nejen na cestování po městě, ale také na výlety v přírodě. Po každém takovém výletu je třeba provést rychlou údržbu, při které zkontrolujete veškeré komponenty a ujistíte se, že nedošlo k jejich poškození. Údržba by měla zpravidla zahrnovat následující kroky:

Čištění

Začněme tím nejzákladnějším, čímž je čištění. Během jízdy v náročném terénu se elektrokoloběžka zajisté ušpiní. Očistit ji můžete vlhkým hadříkem, avšak pouze na povrchu. Na velmi odolné nečistoty lze použít i jemný kartáč. Zároveň se ujistěte, že nedošlo k zanesení některých částí, které nejsou dostatečně zakryté. Velkou pozornost v tomto ohledu věnujte hlavně brzdám.

Promazání

Po čištění je dobré provést mazání pohyblivých částí, zejména pokud jste jezdili v mokru. Vlhkost může způsobit rezavění některých součástek, a tak vést trvalému poškození elektrokoloběžky.

Podrobná kontrola

Dobrodružné výpravy plné otřesů mohou vést k povolení některých součástek. Zkontrolujte, že žádné spoje nejsou povolené a vizuálně překontrolujte i baterii a ostatní důležité části. Jestliže některá z nich jeví známky poškození, určitě bude lepší, když s elektrokoloběžkou zamíříte do servisu.

Důkladně prohlédněte i pneumatiky. Pokud si všimnete jejich poškození, je možné, že došlo k propíchnutí duše. Pokud ano, je nutné kolo demontovat a odstranit předmět, který pronikl skrze plášť, a poté se vyměnit do výměny samotné duše.

 

údržba elektrokoloběžky

 

Nezapomínejte na pravidelný servis

Jako každý dopravní prostředek i elektrokoloběžka vyžaduje pravidelný servis – jedině tak můžete maximálně prodloužit její životnost. Obecně se doporučuje do servisu zamířit jednou ročně na základní kontrolu a seřízení stroje, případně po ujetí 500–1000 km.

Technik navíc dokáže rozpoznat možné závady, které se prozatím neprojevily. Dobrým příkladem jsou závady na elektroinstalaci elektrokoloběžky, které nemusí být zřejmé, ale po nějakém čase mohou trvale poškodit některé komponenty. Během kontroly lze odhalit i poruchy baterie či snížení její kapacity.

Kvalitní servis pro elektrokoloběžky vám poskytne nejen pravidelnou údržbu a odborné poradenství, ale i výměnu originálních náhradních dílů, které jinde neseženete – jejich nabídku si můžete prohlédnout v kategorii elektrokoloběžky náhradní díly. To samé platí i o příslušenství, které by mělo vždy korespondovat s konkrétní značkou a modelem elektrokoloběžky.

 

Jak jste se mohli přesvědčit, pravidelná údržba elektrokoloběžky vám ušetří spoustu trápení. Jejím prostřednictvím totiž můžete nejen předcházet různým závadám, ale také výrazně prodloužíte životnost celého stroje.

Některé kroky nepochybně zvládnete sami, určitě byste však neměli zapomínat ani na pravidelný servis, kde lze odhalit i skryté závady. Pracovníci mohou rovnou přistoupit k potřebným výměnám či opravám, a tak zajistit, že si brzy na své elektrokoloběžce budete moci užívat bezpečné jízdy.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Nejrychlejší elektrokoloběžky: Představujeme nejlepší modely na trhu!
Jaká elektrokoloběžka je nejrychlejší? Jaký model nabízí kvalitu i rychlost? Porovnali jsme nejrychlejší elektrokoloběžky a vybrali ty nejlepší na trh...
Jak zamknout elektrokoloběžku? Průvodce zabezpečením stroje před odcizením
Jak chránit vaši elektrokoloběžku před odcizením? Naše tipy vám pomohou nejen s výběrem zámku, ale seznámí vás i se zásadami správného zabezpečení....
Heureka
Hodnocení zákazníků
1684 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
27/03/2024

Děkuji za kvalitní a profesionální předprodejní poradenství i za následné rychlé vyřízení objednávky.